fot. PAP/Tytus Żmijewski

Duże szkody w rolnictwie i sadownictwie

Przymrozki i opady śniegu wyrządziły duże szkody w rolnictwie i sadownictwie. Do resortu rolnictwa napływa coraz więcej sygnałów o stratach.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zachęca rolników do wnioskowania do wójtów o powoływanie komisji, które będą szacować straty w uprawach.

– Tutaj działa pewien system, który został zaktualizowany na początku roku; wojewoda – na wniosek wójta czy burmistrza – powinien powołać komisję, która sporządzi protokół, ten dostarczany jest do wojewody, a wojewoda dostarcza go do ministerstwa. My analizujemy ten protokół i przygotowujemy rozporządzenie w sprawie ewentualnych odszkodowań czy rekompensat za straty związane z wystąpieniem przymrozków – mówi Krzysztof Jurgiel.

Najwięcej szkód niskie temperatury wyrządziły w uprawach czereśni, wiśni, grusz, brzoskwiń i niektórych odmian jabłoni. W trudniej sytuacji są ogrodnicy, którzy szacują straty w uprawach truskawek i malin. Na kapryśną pogodę skarżą się także rolnicy. Przymrozki zaszkodziły uprawom rzepaku i zbożom ozimym.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj