fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Koncepcja rolnictwa przedstawiona przewodniczącej KE przez J. Wojciechowskiego – sprzyja interesom polskiego rolnictwa

Nie ulega wątpliwości, że koncepcja rolnictwa, którą Janusz Wojciechowski przedstawił już Ursuli von der Leyen sprzyja interesom polskiego rolnictwa. On chce postawić przede wszystkim na mniejsze gospodarstwa, bo to one dają tę zieloną, ekologiczną część. Miejmy nadzieję, że Janusz Wojciechowski będzie miał możliwość realizacji swojego planu – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do PE, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek oficjalną listę kandydatów na komisarzy z podziałem na stanowiska. Przedstawiciel Polski, były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, został kandydatem na komisarza rolnictwa. Propozycję podziału tek ogłosiła przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen. [czytaj więcej] 

Dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, iż rolnictwo jest drugą co do ważności polityką prowadzoną przez Unię Europejską, zatem kandydatura Polaka na to stanowisko jest dużym prestiżem. Tłumaczył, że w dyrekcjach komisarzy przygotowywane są zmiany prawne i bieżące reakcje na to, co w danej dziedzinie się dzieje.

– Rolnictwo jest newralgiczną dziedziną z tego względu, że jest to wielkie przedsiębiorstwo, gdzie produkcja w dużej części odbywa się pod gołym niebem, więc jest narażona na różnego rodzaju ryzyka. To są także sprawy związane z handlem. Wiemy, że Unia Europejska to wspólny rynek. Z jednej strony ten rynek jest chroniony przed importem z krajów trzecich, z drugiej strony eksport podlega określonym rygorom, te regulacje dotyczą wszystkich krajów unijnych – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że Janusz Wojciechowski przedstawił już wizję „zielonego rolnictwa” pani Ursuli von der Leyen.

– Została ona niezwykle życzliwie przez nią przyjęta (…). Janusz Wojciechowski chce postawić przede wszystkim na mniejsze gospodarstwa, bo to one dają tę zieloną, ekologiczną część. To tutaj jest szansa na dobrostan zwierząt, to tutaj jest szansa na ekologię, to tutaj jest szansa na bioróżnorodność. Można powiedzieć, że ta koncepcja urzekła przyszłą przewodniczącą Komisji Europejskiej. Miejmy nadzieję, że Janusz Wojciechowski będzie miał możliwość realizacji swojego planu (…). Nie ulega wątpliwości, że koncepcja, którą już przedstawił Ursuli von der Leyen sprzyja interesom polskiego rolnictwa – akcentował polityk.

Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że polski kandydat na stanowisko komisarza ds. rolnictwa ma spore doświadczenie w tej dziedzinie, m.in. zasiadał w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego, a także był jej wiceprzewodniczącym.

Cała rozmowa z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj