fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Prezydent Andrzej Duda zna polską wieś i w kwestiach legislacyjnych broni interesu polskiego rolnika

Prezydent zna polską wieś, zna specyfikę i jest zaangażowany w tę problematykę i oczywiście także w tych kwestiach legislacyjnych zwraca uwagę na interes polskiego rolnika – powiedział Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. 

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę na pierwszą zagraniczną wizytę Andrzeja Dudy w Watykanie i we Włoszech. Powiedział, że jest to obietnica, którą zapowiedział prezydent jeszcze w kampanii wyborczej.

– Zgodnie z tą zapowiedzią, prezydent wybierając Rzym na cel pierwszego swojego zagranicznego wyjazdu, podkreśla solidarność – dzisiaj, w dobie pandemii koronawirusa – z Włochami. Mamy nadzieję, że pandemię oczywiście przezwyciężymy, ale to jest sytuacja z jednej strony solidarności z narodem włoskim. Z drugiej strony oczywiście ważna agenda, także spotkania: z prezydentem Włoch, z premierem Włoch i w piątek spotkanie  w Watykanie, przyjęcie przez papieża Franciszka podczas  audiencji – zapowiedział Paweł Mucha.

Polski prezydent będzie pierwszą głową państwa, która odwiedzi papieża Franciszka w czasie pandemii koronawirusa.

– Te relacje, jeżeli chodzi o kwestię współpracy, są bardzo bliskie.  Jest to też pewna symbolika, że właśnie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent, który inauguruje, który rozpoczyna drugą kadencję, będzie pierwszą głową państwa, która złoży wizytę w Watykanie. Prezydent będzie przyjęty przez Ojca Świętego na audiencji. To pokazuje szczególny związek, szczególną bliskość z Polską i z panem prezydentem – dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Gość Radia Maryja odniósł się również do sprawy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy i tego, co dzieje się aktualnie w obozie władzy.

– Mamy świadomość, że doszło do sytuacji braku porozumienia, jeżeli chodzi o kwestie głosowań sejmowych. To zostało publicznie w zeszłym tygodniu przedstawione w sposób dość zdecydowany i toczą się dalsze rozmowy. Z jednej strony mamy oczywiście kwestię związaną z dorobkiem rządów Zjednoczonej Prawicy, rządu Pani premier Beaty Szydło, Pana premiera Mateusza Morawieckiego i po prawej stronie sceny politycznej nikt tego dorobku nie może lekceważyć. Polacy są przekonani co do tego, jak wiele udało się przy współpracy pana prezydenta Andrzeja Dudy z rządami Zjednoczonej Prawicy w Polsce zmienić […]. Pan Prezydent interesuje się i monitoruje to, co się dzieje jeżeli chodzi o sytuację w ramach koalicji, ale decyzje związane bezpośrednio ze współpracą trzech partnerów są w ręku tych partnerów. Tym wiodącym partnerem jest PiS i kierownictwo partii – wskazał polityk.

Paweł Mucha powiedział, że nie wyklucza rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z liderami Zjednoczonej Prawicy, jeżeli wymagałaby tego sytuacja.

Naturalne jest to, że prezydent rozmawia z liderami Zjednoczonej Prawicy. Jest w stałym kontakcie z panem premierem, a kwestie jakiejś rozmowy wewnątrz tego bloku, to musiało być oczywiście w takiej sytuacji, gdyby do prezydenta z taką prośbą wystąpiono – zaznaczył.

Jednym z powodów kryzysu było głosowanie w sprawie ustawy „Piątka dla zwierząt” [więcej].

Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w Dożynkach Prezydenckich wyraził swoje stanowisko w tej sprawie [więcej].

– Bardzo zdecydowanie powiedział, że dla niego rzeczą zupełnie fundamentalną, podstawową jest to, żeby pamiętać, że na pierwszym miejscu musi być byt rolnika, jakość życia rolnika i jego rodziny. Oczywiście trzeba uwzględniać kwestie związane z humanitarnym traktowaniem zwierząt, ale nie można zapominać o tej perspektywie spojrzenia rolniczego – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Ustawa jest w toku i – jak zapewnił gość Radia Maryja – prezydent RP będzie bronił polskich rolników.

– To jest bardzo konsekwentne działanie. Prezydent program na rzecz polskiej wsi, na rzecz polskich rolników realizował przez całą swoją prezydenturę. Był obecny wśród ludzi wsi tak, że poparcie, które uzyskał w gminach wiejskich, w gminach do 20 tys. mieszkańców, w gminach rolniczych, wśród rolników jest ogromne […]. Prezydent zna polską wieś, zna specyfikę i jest zaangażowany w tę problematykę i oczywiście także w kwestiach legislacyjnych zwraca uwagę na interes polskiego rolnika – podkreślił.

Całą rozmowę z Pawłem Muchą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj