fot. twitter.com/OrdoIuris

„Transseksualizm z perspektywy zdrowotnej, społecznej i prawnej” – raport Ordo Iuris

„Transseksualizm z perspektywy zdrowotnej, społecznej i prawnej” – raport na ten temat przygotował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Dodatkowo Instytut zorganizował w poniedziałek debatę z udziałem ekspertów.

„Transseksualizm” to – zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób – zaburzenie psychiczne. Wiele badań wskazuje, że u większości cierpiących z powodu transseksualizmu występuje również wiele innych zaburzeń, w tym zaburzenia osobowości, nastroju, zaburzenia dysocjacyjne czy psychotyczne. [czytaj więcej] 

Chociaż dane statystyczne jasno wskazują, że transseksualizm występuje w społeczeństwach w stopniu marginalnym, to coraz wyraźniej podejmowane są działania mające na celu normalizację tego zjawiska w odbiorze społecznym. Jak wskazał podczas debaty doradca prezydenta Andrzeja Dudy, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, narzędziem wpisania do kanonu skrajności jest przede wszystkim globalizacja.

– Zachowania, postawy, które przez tysiąclecia były spychane na margines życia społecznego za pomocą różnych mechanizmów ostracyzmu, zaczęły pojawiać się we wspólnej przestrzeni. To jest nowe zjawisko kulturowe. Coś, co przez tysiąclecia było marginesem – tu staje się istotne. Wszyscy eksperci, którzy uczciwie próbują zbadać częstotliwość występowania problemów transgenderowych czy zachowań transgenderowych, mają problem z definicją – mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

Warto zaznaczyć, że ze względu na obecne standardy transseksualizmu, stawiające raczej na tzw. „zmianę płci” niż terapię mającą na celu poprawę akceptacji własnej płci, szczególnym wyzwaniem staje się możliwość realnej pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną. Instytut Ordo Iuris zaznacza, że zjawisko transseksualizmu nie jest problemem ostatecznie zbadanym i zamkniętym.

raport transseksualizm

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj