fot. PAP/Artur Reszko

W Sokółce odsłonięto Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej

W poniedziałek w Sokółce na Podlasiu odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia Pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej. Na placu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Obława Augustowska, zwana też „małym Katyniem”, to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.

Obława przeprowadzona w lipcu 1945 r. przez oddziały NKWD i Smiersz była wymierzona przeciwko podziemiu niepodległościowemu. Zginęło w niej co najmniej około 600 osób. Nie wiadomo, gdzie są ich groby.

Uroczystości upamiętniające ofiary rozpoczęły się przy ołtarzu polowym na placu przy kościele św. Antoniego Padewskiego. Centralnym punktem była Msza Św. sprawowana w intencji Ojczyzny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński. W przemówieniu polityk mówił o celach, jakie oprawcy chcieli zrealizować poprzez obławę.

– Nie ma wątpliwości, że podłożem tego ludobójstwa było to, żeby spacyfikować północno-wschodnią część Polski. Poza czterema powiatami: augustowskim, suwalskim, sejneńskim i sokólskim, ta operacja została przeprowadzona na terenie wykraczającym poza dzisiejsze terytorium Rzeczypospolitej. Jej celem było pełne podporządkowanie tego terenu sowieckiej, komunistycznej władzy. Zbrodnia dotknęła żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy poakowskiego podziemia niepodległościowego i ich rodzin – zaznaczył Jarosław Zieliński.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele prezydenta RP, władz wojewódzkich, lokalnych, parlamentarzystów oraz służb mundurowych. Listy do uczestników skierowali prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl