W Sokółce zostanie dziś poświęcony i odsłonięty Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku

W Sokółce zostanie dziś poświęcony i odsłonięty Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 r. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym na placu przy kościele św. Antoniego Padewskiego. Centralnym punktem będzie Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii odbędzie się ceremonia poświęcenia i odsłonięcia Pomnika.

Jarosław Zieliński, poseł PiS z Podlasia, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, zwrócił uwagę, że pomnik ma przypominać o zbrodni dokonanej już po II wojnie światowej.

– Pomnik to są dłonie oplecione drutem kolczastym ze znakiem Polski Walczącej. Jest to bardzo wymowny, sugestywny pomnik. Ma on przypominać o tamtej wielkiej zbrodni, która została dokonana po II wojnie światowej, to trzeba bardzo mocno podkreślić, że nie w trakcie wojny, tylko dwa i pół miesiąca po kapitulacji hitlerowskich Niemiec, kiedy Europa cieszyła się ze zwycięstwa nad Niemcami, to Polska dostała się wtedy pod strefę wpływów sowieckich – powiedział Jarosław Zieliński.

Wcześniej pomniki Ofiar Obławy Augustowskiej stanęły w Suwałkach i Augustowie.

Obława Augustowska zwana też „małym Katyniem” to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Operacja została przeprowadzona w 1945 roku na Suwalszczyźnie przez oddziały NKWD i Smiersz.

RIRM

drukuj