fot. PAP/Artur Reszko

Upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej

W Puszczy Augustowskiej, niedaleko Gib, odsłonięto Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej. To kolejny symbol pamięci o ofiarach.

Obława Augustowska nazywana również „małym Katyniem” jest największą sowiecką zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Miała na celu wyeliminowanie zbrojnego, niepodległościowego polskiego podziemia oraz pacyfikację nieprzychylnej Sowietom miejscowej ludności.

Polaków, których funkcjonariusze wyznaczyli do rozstrzelania, zebrano w tymczasowym obozie w Gibach. Właśnie stąd w ciągu kilku dni, pod koniec lipca 1945 r. wywożono ich na rozstrzelanie – mówi Bogdan Nowacki, wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Do dziś nieznana jest dokładna liczba ofiar, które przepadły bez śladu. Niewinni Polacy zostali wywiezieni na ciężarówkach. Prawdopodobnie ginęli od strzału w tył głowy. Ojca i dwie siostry stracił m.in. ksiądz Stanisław Wysocki, obecnie Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

– My rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, którym dane było przejąć to trudne dziedzictwo krwi, którą przesiąknięta jest także ta ziemia, na której dzisiaj się gromadzimy – podkreśla ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

W pobliżu wsi Okółek w gminie Giby, tuż przy drodze do miejscowości Kalety na Białorusi powstało miejsce pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej. Według historyków to właśnie tam mogą znajdować się doły śmierci pomordowanych. W poniedziałek odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Chrystusa. Poświęcono również dzwon, krzyż i kamień. Podczas uroczystości został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystość została zorganizowana przez posła PiS-u Jarosława Zielińskiego we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku.

– Niestety wciąż nie wiemy wszystkiego, bo archiwa rosyjskie są niedostępne polskim historykom, natomiast staramy się upamiętnić Obławę Augustowską, a zwłaszcza jej ofiary. Powstają kolejne miejsca memorialne, są pomniki w trzech miastach powiatowych – zaznacza Jarosław Zieliński, poseł PiS.

Do tej pory udało się ustalić nazwiska blisko 600 ofiar Obławy Augustowskiej. To mieszkańcy powiatów: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i suwalskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl