By Witia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74010420

76. rocznica Obławy Augustowskiej zostanie dziś upamiętniona w Gibach na Podlasiu

W Gibach na Podlasiu odbędą się dziś uroczystości związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej. To największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.

Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Anny. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na Wzgórze Krzyży, gdzie będzie dalsza cześć obchodów.

Obława Augustowska, nazywana też Małym Katyniem, została przeprowadzona latem 1945 r. przez NKDW i Smiersz. Jej celem było rozbicie i likwidacja polskiego podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie. Według szacunków zginęło nawet kilka tysięcy Polaków.

Poseł PiS Jarosław Zieliński, przewodniczący Komitetu Obchodów 76. rocznicy Obławy Augustowskiej, podkreśla, że zbrodnia ta była elementem polityki podporządkowania Polski wpływom sowieckim.

– W obławie aresztowano wiele tysięcy osób, z czego znaczna część nie wróciła nigdy do domów. Obława była zbrodnią ludobójstwa, która została wykonana na rozkaz Stalina. Choćby ten fakt przesądza o tym, że nie jest to sprawa regionalna. To nie była jedna z wielu akcji pacyfikacyjnych. Chodziło o to, by podporządkować północno-wschodnią Polskę komunistycznej władzy. Ofiarami obławy byli żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy nie poddali się sowieckiej okupacji – wyjaśnia poseł Jarosław Zieliński.

Uroczystości w Gibach odbywają się pod honorowym patronatem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka.

RIRM

drukuj