Giby: obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej

W Gibach odbędą się dziś obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej. Była to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.  

Na godz. 11.30 zaplanowano spotkanie uczestników obchodów przy kościele pw. św. Anny w Gibach. Później odbędzie się przemarsz na wzgórze – symboliczny grób ofiar Obławy Augustowskiej. Tam w samo południe sprawowana będzie Msza św., zostaną również złożone kwiaty.

Dr Waldemar Wilczewski, naczelnik biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, mówi, że uroczystości, które odbywają się w Gibach stały się już tradycją.

– Te spotkania to inicjatywa lokalnych władz samorządowych i miejscowej parafii. Również tym razem spotkamy się pod krzyżem – pomnikiem w Augustowie, gdzie będziemy modlić się w intencji ofiar. Spotkają się rodziny ofiar, dostępne będzie także wydawnictwo, które zbiera znane nam osoby zaginione w Obławie Augustowskiej. To kolejna okazja do spotkania, które jest bardzo ważne, gdyż świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą. Pamięć o ofiarach zaciera się nawet w rodzinach (…), stąd ogromne zadanie stojące przed Biurem Edukacji Narodowej, Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku, ale też innymi instytucjami: aby tę pamięć o Obławie Augustowskiej przenieść do młodego pokolenia – tłumaczy Dr Waldemar Wilczewski.

12 lipca 1945 r. oddziały NKWD rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zamordowano ok. 1000 działaczy podziemia niepodległościowego.

Wciąż nie odnaleziono miejsca, w którym pogrzebano ofiary. Śledczy wskazali ponad 60 lokalizacji na terytorium Białorusi (większość w okolicach miejscowości Kalety), które mogą być potencjalnie jamami grobowymi. Po stronie polskiej wyznaczyli kilkanaście takich miejsc. Białoruś odmówiła pomocy; śledztwo w sprawie prowadzi białostocki oddział IPN.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl