Kolekcja zgromadzona przez żołnierzy gen. Andersa trafiła do Muzeum Narodowego w Krakowie

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie (MNK) kolekcję monet z terenów Syrii i Palestyny, zebranych przez żołnierzy II Korpusu PSZ gen. Władysława Andersa.

Kolekcja trafiła do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – oddziału MNK.

Zbiór liczy prawie 13 tys. obiektów (12,2 tys. monet oraz 800 zabytków archeologicznych i pamiątek).

Kierownik Gabinetu Numizmatycznego MNK Jarosław Bodzek podkreślił, że zbiór przywieziony ze Wschodu ma „ogromną wartość naukową oraz emocjonalną i historyczną, związaną z obecnością Polaków na Wschodzie, z myślami o powrocie do ojczyzny”.

Jak podkreślił wicepremier Piotr Gliński, jest to przekazanie odzyskanego po latach bardzo cennego zbioru numizmatów oraz innych obiektów sztuki. Gliński zaznaczył, że cieszy się, iż jest w Muzeum Narodowym w Krakowie – największym, jeśli chodzi o instytucję, polskim muzeum prowadzonym przez ministerstwo.

Monety zebrali podczas II wojny światowej oraz po wojnie żołnierze II Korpusu PSZ gen. Władysława Andersa oraz ksiądz Stefan Jabłonowski-Pietruszka. Od 1944 r. kolekcja znajdowała się w Jerozolimie, początkowo pod opieką księdza Jabłonowskiego-Pietruszki, duszpasterza i opiekuna Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie.

Przedmioty te prezentowane były w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez księdza w 1955 r. w pomieszczeniach III i IV – „polskich” – Stacji Drogi Krzyżowej. Po śmierci księdza Jabłonowskiego-Pietruszki w 1973 r. kolekcją opiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Jerozolimie. Po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu muzeum zabytki zostały spakowane i zabrane, a następnie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.

Dzięki staraniom polskiej dyplomacji oraz osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Mielczarka z PAN, po uzyskaniu zgody Israel Antiquities Authority, kolekcja została przywieziona do Polski i decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazana do Muzeum Narodowego w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl