fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. Gliński: Jako rząd Polski bardzo spokojnie podchodzimy do relacji z Ukrainą

W poniedziałek na konferencji prasowej wicepremier prof. Piotr Gliński był pytany przez dziennikarzy o kwestię dialogu z Ukrainą. Jako rząd Polski bardzo spokojnie podchodzimy do relacji z Ukrainąpowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Od kilku miesięcy trwa wzmożona debata nt. stosunków Polski i Ukrainy. Zarzewiem konfliktu było zablokowanie przez Ukrainę ekshumacji, jakie na terenie tego państwa chce przeprowadzić polski Instytut Pamięci Narodowej.

Wciąż podejmowane są próby rozwiązania problemu. W ubiegłym tygodniu w Krakowie spotkał się Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy, który ustalił m.in., że zakaz ekshumacji powinien zostać zniesiony.

Tymczasem szef Rady Europejskiej Donald Tusk w niedawnej, głośniej publikacji na Twitterze pisał o „ostrym sporze” z Ukrainą, sugerując, że w ten sposób polski rząd może realizować „plan Kremla”.

Do tej opinii byłego premiera odniósł się wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Po co teraz jątrzyć? Jeżeli chodzi o blokowanie, czy te listy osób, które są niepożądane, to taka lista po stronie ukraińskiej obowiązywała od wielu miesięcy. Trudno to komentować, poza tym, że ktoś chce dalej, żeby była awantura, żeby podgrzewać konflikt polityczny, żebyśmy nie mogli spokojnie rozwiązywać problemów, jakie polskie i ukraińskie społeczeństwo ma – podkreślił prof. Piotr Gliński.

W sobotę roczny zakaz wjazdu do Polski otrzymał Światosław Szeremeta, wysoki rangą ukraiński urzędnik, który stoi za zakazem ekshumacji.

Obie strony – zarówno polska, jak i ukraińska – zapewniają o woli dojścia do kompromisu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj