PAP/EPA

Kolejny dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie

Ukraina kolejny dzień odpiera rosyjską agresję. Do tej pory Rosjanie atakowali wyłącznie cele na wschodnim i południowym froncie. W czwartek skierowali rakiety na stolicę Ukrainy.

To już 65. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W nocy armia Władimira Putina prowadziła ostrzał rakietowy aż w siedmiu regionach Ukrainy. Rosjanie zaatakowali także stolice tego kraju. Płonęły budynki mieszkalne w Kijowie. Witalij Kliczko, mer stolicy, przestrzegał przed kolejnymi atakami.

– Kijów nadal jest niebezpiecznym miejscem i oczywiście nadal jest celem Rosji. Ich celem jest stolica Ukrainy i chcą ją okupować. Nie mają na to szans, dzięki siłom ukraińskim i żołnierzom ukraińskim zniszczyli plany Rosjan – powiedział Witalij Kliczko.

Rosja nie przyznaje się do przeprowadzenia ataku na obiekty cywilne. Kontynuując swoją kłamliwą narrację o „demilitaryzacji Ukrainy”, twierdzi, że rakiety trafiły w cele wojskowe.

– Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują specjalną operację wojskową na Ukrainie. Precyzyjna powietrzna broń dalekiego zasięgu rosyjskich sił powietrznych zniszczyła zakłady produkcyjne przedsiębiorstwa rakietowego Artem i przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w mieście Kijów – wskazał Igoe Konashenkov, rzecznik ministra obrony Rosji.

Atak rakietowy na Kijów miał miejsce w czasie wizyty Antonio Guterresa, sekretarza generalnego ONZ. To pokazuje, jaki Rosja ma stosunek do międzynarodowych instytucji. Moskwa próbuje poniżyć ONZ – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Rosjanie cały czas atakują także w Mariupolu.

– To była masakra. Straszna rzecz, kiedy pociski przelatywały nad naszymi głowami. Pociski i rakiety, ale przetrwaliśmy to – powiedział mieszkaniec Mariupola.

Rosja cały czas blokuje otworzenie korytarzy humanitarnych. Cywile wraz z wojskowymi utknęli w podziemiach zakładu Azowstal w Mariupolu. Brakuje tam wody i pożywienia. Ranni nie mają dostępu do opieki medycznej. Według informacji ukraińskiej administracji Mariupola Rosjanie szykują się do kolejny szturmu kompleksu Azowstal [więcej]. ONZ będzie koncertowało swoje wysiłki na wydobyciu cywilów z Mariupola – zapowiedział Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

– Ta wojna musi się skończyć, a pokój musi zostać ustanowiony zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i prawem międzynarodowym – dodał.

Ukraina, żeby pokonać Rosję, potrzebuje wsparcia. W piątek o tej pomocy rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych państw Bałtyckich.

– W tej nierównej walce Ukraina potrzebuje więcej pomocy. Społeczność międzynarodowa powinna pilnie odpowiedzieć na apele Kijowa o przyspieszenie dostaw ciężkiego sprzętu niezbędnego do odepchnięcia ataku Rosjan. Nadchodzące tygodnie mogą być kluczowe w walce Ukrainy z Rosją i musimy wspierać ich heroiczną walkę o wolność – podkreślił prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych.

Ważnym tematem było także wzmocnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich.

– To, co chcemy osiągnąć, to wyraźne zwiększenie liczebności wojsk w krajach bałtyckich i Polsce, a mówimy o jednostkach wielkości brygady w naszych krajach – zaznaczył Edgars Rinkevics, minister spraw zagranicznych Łotwy.

To ważny postulat. Nie wiadomo bowiem, jaki będzie kolejny krok Rosji. Już teraz pogarsza się sytuacja w Naddniestrzu. To graniczący z Ukrainą separatystyczny region Mołdawii. Może on być kolejnym celem ataku Rosji. Niewykluczone, że stąd Kreml będzie chciał dalej atakować Ukrainę, a także resztę Mołdawii.

Władze wielu krajów apelują już do swoich obywateli o opuszczenie tej samozwańczej republiki. Ukraina ostrzega przed rosyjskimi prowokacjami. Władze Mołdawii wprowadziły w tym regionie najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl