fot. pixabay.com

Trwają rosyjskie ataki na wschodzie Ukrainy. Kijów otrzyma pomoc wojskową z USA o wartości ponad 700 mln dolarów

Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Stany Zjednoczone ogłosiły nową partię pomocy wojskowej dla Kijowa, wartą ponad 700 milionów dolarów.

 

Dziś alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w niemal wszystkich obwodach Ukrainy. Wojska rosyjskie atakują obiekty krytycznej infrastruktury. Ukraińskie siły obronne zadają wrogowi silne ciosy. Rosja straciła już blisko 22 tysięce żołnierzy – mówił rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

– Tylko w regionach Doniecka i Ługańska w ciągu ostatnich 24 godzin odparto siedem ataków wroga, trzynaście czołgów, trzy systemy artyleryjskie, siedemnaście pojazdów opancerzonych, cztery opancerzone wozy bojowe i osiemnaście pojazdów. Cztery tankowce zostały zniszczone, a trzy bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10 zostały zestrzelone – poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.  

 

Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami na południu kraju. Wczoraj do Kijowa z wizytą udali się sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz amerykański minister obrony, Lloyd Austin. Politycy przez trzy godziny rozmawiali z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Była to ich pierwsza oficjalna wizyta od wybuchu wojny na Ukrainie.

 

– To, co zrobiliście, by odeprzeć Rosjan w bitwie pod Kijowem, było niezwykłe i inspirujące dla reszty świata. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Was w każdy możliwy sposób. Myślę, że przez cały czas widzieliście na to dowody, ale ostatnio, jak już wspomnieliście, przyznano miliard dolarów na wsparcie w zakresie bezpieczeństwa – zaznaczył Lloyd Austin.

 

Za pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych podziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

 

– Nikt nie udzielił Ukrainie tak szerokiego wsparcia militarnego w wysokości 3,4 miliarda dolarów. Chcę Wam za to podziękować – akcentował Wołodymyr Zełenski.

 

Przedstawiciele administracji USA ogłosili stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do Kijowa.

 

– Jako kolejny znak naszego zaangażowania zamierzam ogłosić powrót naszych dyplomatów na Ukrainę. Myślę, że zaczniemy prawdopodobnie we Lwowie, a potem przeniesiemy się do Kijowa w ciągu kilku tygodni – podkreślił Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych, Antony Blinken.  

 

Blinken i Austin ogłosili również nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartą 713 milionów dolarów, z czego 322 mln mają być przeznaczone bezpośrednio dla Kijowa. Reszta trafi do państw, które dostarczają pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl