fot. flickr.com

Rząd wesprze gminy, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne

Wiele gmin, w których funkcjonowały dawne PGR-y, po transformacji było pozostawionych samym sobie. Rząd chce, aby teraz mogły zostać tam zrealizowane najpilniejsze inwestycje, na które często brakuje środków.

MSWiA przygotowało propozycję dodatkowego wsparcia dla inwestycji w gminach, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Wsparcie zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki. Projekt uchwały Rady Ministrów, zgodnie z którym do takich gmin trafi 250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, został opublikowany 29 lat po uchwaleniu ustawy likwidującej PGR-y.

– Bardzo często te miejscowości nie mają możliwości ubiegania się o środki, czy to unijne, czy z innych funduszy ze względu na brak środków własnych – poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Część z gmin popegeerowskich ma budżety inwestycyjne w okolicach miliona złotych. Z kolei w ramach proponowanego programu każda z nich będzie mogła uzyskać do 5 mln zł wsparcia na inwestycje. Gmina będzie mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski w sprawie trzech inwestycji. Wartość jednego przedsięwzięcia nie może być mniejsza niż 50 tys. zł ani większa niż 5 mln zł. Również w przypadku złożenia przez gminę więcej niż jednego wniosku, łączna wartość inwestycji nie może przekroczyć 5 mln zł. Wsparcie w szczególności obejmować będzie rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej czy drogowej, termomodernizację budynków, przedsięwzięcia niskoemisyjne czy budowę centrów umożliwiających integrację i aktywizację mieszkańców.

– Chcemy, aby te podstawowe inwestycje, które już lata temu powinny być zrealizowane na terenie miejscowości popegeerowskich, mogły zostać zrealizowane teraz – wskazał Paweł Szefernaker.

Gdy uchwała zostanie przyjęta przez rząd, premier ogłosi nabór wniosków. Inwestycje mają zostać zrealizowane w perspektywie dwóch lat. Pieniądze za pośrednictwem wojewodów mają trafić na rachunki samorządów najpóźniej w grudniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl