Szef MSWiA przedstawi informację nt. bezpieczeństwa na ŚDM

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak na prośbę premier Beaty Szydło przedstawi na jutrzejszym posiedzeniu rządu informacje nt. bezpieczeństwa w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Turcji i we Francji. W Ankarze doszło do zamachu stanu, z kolei w Nicei przeprowadzono atak na świętujących Dzień Bastylii.

Szefowa polskiego rządu wcześniej spotkała się z ministrami: spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych oraz koordynatorem służb specjalnych. Natomiast szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwołał posiedzenie zespołu antyterrorystycznego. W TV Trwam zapewniał, że służby nie raportują zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

– Chciałbym uspokoić naszych widzów. W Polsce nie ma takiego zagrożenia. Wdrożyliśmy pewne procedury bezpieczeństwa związane z przygotowaniem szczytu NATO i ŚDM. Jest ustawa antyterrorystyczna, która daje służbom narzędzia do tego, żeby realnie zadbały o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju i pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM. Przywróciliśmy kontrole na granicach strefy Schengen, zawiesiliśmy mały ruch graniczny na granicy z obwodem królewieckim i z Ukrainą. Służby nie raportują o stanie zagrożenia – powiedział Mariusz Błaszczak.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie i okolicznych miastach, od 27 lipca weźmie w nich udział Ojciec św. Franciszek. Spodziewanych jest ponad 2 mln wiernych.

RIRM

drukuj