MSWiA zaostrzy kary za fałszywe alarmy

Surowsze kary za fałszywe alarmy i brak możliwości zawieszenia przez sąd kary – m.in. takie zmiany w przepisach proponuje zespół, który w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmuje się problemem fałszywych alarmów.

Prace zespołu jeszcze trwają. Minister MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że przygotowano już pierwsze rekomendacje.

Chodzi o to, by surowiej karane były te osoby, które dopuszczają się takich zgłoszeń oraz by kara w takich sytuacjach nie mogła być w zawieszeniu – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

– Zależy nam na tym, żeby tego rodzaju działania były bardzo surowo karane, bo oprócz zagrożenia przynoszą one też poważne starty finansowe.  To jest takie działanie, które powinno być zdecydowane i jasne, aby ci wszyscy, którzy grożą bezpieczeństwu, ale także narażają Skarb Państwa na potężne straty, ponosili odpowiedzialność za swoje czyny – wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

W myśl obowiązujących przepisów za fałszywe alarmy grozi nawet do ośmiu lat więzienia. W ostatnich miesiącach doszło m.in. do kilku sytuacji, w których z powodu tego typu „żartów” ewakuowano lotniska – m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Modlinie.

W kwietniu Zieliński poinformował, że w resorcie powstanie specjalny zespół, którego zdaniem będzie wypracowanie rekomendacji prawno-proceduralnych dot. fałszywych alarmów.

RIRM

drukuj