fot. PAP/Paweł Supernak

Policja chce stworzyć tzw. Archiwum X we wszystkich województwach

Policja planuje stworzyć komórki ds. niewykrytych, czyli Archiwum X, we wszystkich komendach wojewódzkich w całym kraju. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podziękował policjantom ze specjalnej jednostki, którzy po 19 latach doprowadzili do zatrzymań ws. zabójstwa Iwony Cygan.

W ocenie ministra, zatrzymania ws. zabójstwa sprzed 19 lat są wyraźnym sygnałem, że przestępcy nie mogą spać spokojnie i czuć się bezkarnie nawet po upływie tylu lat.

To jest dowód na to, że polska policja jest profesjonalna, a polscy policjanci w sposób bardzo odważy wykonują swoje powinności. Polska policja jest w stanie zapewnić realne bezpieczeństwo w naszym kraju – powiedział Mariusz Błaszczak.

Nadinspektor dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, przypominając sukcesy funkcjonariuszy z Archiwum X zapowiedział rozbudowę obecnych struktur komórki.

Chcemy stworzyć komórki ds. niewykrytych we wszystkich komendach wojewódzkich policji w kraju. Chcemy je rozbudować i wzmocnić. Chcemy zamknąć tę strukturę organizacyjną wydziałem, który powstanie w Komendzie Głównej Policji w Biurze Kryminalnym. Mamy świadomość, że wiele poważnych spraw z ubiegłych lat pozostaje do tej pory niewykrytych. Zależy nam na tym, aby nikt, kto dopuścił się zbrodni w naszym kraju, nie czuł się bezkarny. Stąd też wracamy do tych spraw. Zależy nam na tym, aby wykorzystać dziś nowe możliwości i technologie, chociażby to, czym dysponują laboratoria kryminalistyczne, by jeszcze raz przeanalizować ślady w tych sprawach – zaznaczył nadinspektor dr Jarosław Szymczyk.

Funkcjonariusze z Archiwum X pracują obecnie nad tysiącem spraw. Na terenie całego kraju działalność operacyjną prowadzi 45 osób.

RIRM

drukuj