PGE samodzielnie zakupi aktywa EDF

Polska Grupa Energetyczna zobowiązała się do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce. PGE i francuski koncern podpisały już umowę dotyczącą transakcji sprzedaży. W efekcie PGE będzie właścicielem prawie połowy rynku wytwarzania energii. Według nieoficjalnych informacji, PGE jest gotowa zapłacić za aktywa 1 mld euro.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki zaznaczył, że repolonizacja aktywów EDF-u to sprawa kluczowa dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie tylko zatrzymał bezmyślną i często chaotyczną prywatyzację, jaką prowadzili nasi poprzednicy, ale w sposób rozsądny, rozważny i korzystny biznesowo podejmujemy działania na rzecz repolonizacji kluczowych sektorów dla naszej gospodarki. Przejęcie aktywów EDF w Polsce przez PGE jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Jest to kolejny krok do rozsądnego repolonizowania strategicznych dla polskiej gospodarki sektorów – powiedział Maciej Małecki.

EDF Polska SA jest właścicielem m.in. czterech elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu i Elektrowni Rybnik.

Francuski koncern posiada też akcje w ZEC „Kogeneracja” SA, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni oraz sieci dystrybucji ciepła w kilku miastach.

Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce.

 

RIRM

drukuj