Spółki energetyczne już nie będą finansowały kopalń

Kopalnie nie będą już finansowane przez spółki energetyczne – poinformował dziś minister energii Krzysztof Tchórzewski na antenie Radia Wnet.

Energetyka musi inwestować na dużą skalę, by odpowiedzieć na potrzeby rynku. W górnictwie planowane jest z kolei wygaszanie nierentownych kopalń, a w przyszłości – budowa nowych szybów.

W maju rozpoczęła działalność Polska Grupa Górnicza. Inwestorzy zadeklarowali plan dokapitalizowania PGG na kwotę 2,427 mld zł.

Minister poinformował, że dotychczasowe dokapitalizowanie kopalń przez energetykę na kwotę 1,5 mld zł zostaje przeznaczane na przygotowanie nowych ścian wydobywczych.

To dobry prognostyk – ocenia  Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „ Solidarność”.

– Zakłady energetyczne, czy też przedsiębiorstwa i grupy energetyczne będą wiedzieć, jak mają zarabiać pieniądze i jak je wydawać . Nikt nie musi im w tym pomagać. Z mojego punktu widzenia problem polega tylko na tym, żeby polskim górnictwem zaczęto dobrze zarządzać. Jeśli się to zdarzy, jeśli pan minister jest pewny, że ludzie, których rady nadzorcze desygnowały do zarządzania spółkami górniczymi, będą dobrze zarządzać i spółki sprzedadzą ten węgiel, który wydobędą – to jestem za – komentuje Kazimierz Grajcarek.

Minister Krzysztof Tchórzewski wskazał też, że samą energetykę czekają teraz duże wydatki na inwestycje. Jedną z nich jest budowa elektrowni w Ostrołęce przez Eneę i Energę, które mają objąć po 50 proc. udziałów w projekcie.

Zmiany czekają także górnictwo. Minister poinformował, że priorytetem jest przywrócenie rentowności w tej branży.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl