fot. pixabay.com

Plan odejścia od źródeł energii z Rosji

Polacy opowiadają się za embargiem na import ropy, gazu i węgla z Rosji. Według najnowszego badania za takim rozwiązaniem jest blisko 60 procent osób. Rząd w najbliższych dniach przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii.

Niezależność energetyczna w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie to priorytet.

– To jest podstawowy warunek zachowania bezpieczeństwa narodowego przez współczesne państwa – mówił politolog dr Marcin Sienkiewicz.

Rosja ze sprzedaży surowców energetycznych czerpie ogromne zyski. Ich sprzedaż to aż 1/3 rosyjskiego budżetu.

– Dzisiaj, jeżeli chodzi o UE, to 25 proc. ropy, która jest importowana, pochodzi z Rosji. Jeśli chodzi o gaz, mowa o 50 proc., natomiast jeżeli chodzi o węgiel – jest to 46-47 proc. – wskazał ekonomista Mariusz Kękuś.

Polska w najbliższych dniach przedstawi plan odejścia od rosyjskich źródeł energii.

– Mogę powiedzieć tylko tyle, że będzie to bardzo ambitny plan, ambitniejszy niż strony niemieckiej – poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Polska przewidywała negatywne scenariusze kilka lat wcześniej.

– Zbudowaliśmy gazociąg bałtycki. Dzisiaj go rozbudowujemy i budujemy pływający gazoport w Zatoce Gdańskiej – przypomniał premier Mateusz Morawiecki. 

To powoduje – jak podkreślił premier – że już dzisiaj jesteśmy niezależni od rosyjskiego gazu. Dzięki działaniom Orlenu maleje także zależność od rosyjskiej ropy.

– Polskie podejście do bezpieczeństwa energetycznego, kładące mocny nacisk na dywersyfikację dostaw gazu i ropy naftowej, inwestycje w infrastrukturę, budowanie relacji handlowych z nowymi dostawcami – w tej chwili przynosi owoce i Polska jest w znacznie lepszej sytuacji niż wiele innych państw Europy środkowej i wschodniej – zaznaczył dr Marcin Sienkiewicz.

Odejście od rosyjskich surowców to dla wielu krajów poważne wyzwanie. Kreml prowadzi bowiem grę surowcami, sprzedając ropę nawet o 30 proc. taniej od jej ceny giełdowej.

– Rosjanie schodzą z ceny, gdyż zależy im na dopływie gotówki i są w stanie przyjąć mniejsze ceny za dostawy surowców po to, żeby mieć środki na funkcjonowanie państwa i finansowanie wojny. Europa powinna podjąć solidarnie decyzję o odejściu od surowców rosyjskich w określonym czasie – ocenił Mariusz Kękuś.

Z kolei Solidarna Polska złoży wniosek o zmianę strategii energetycznej Polski. Prezes partii Zbigniew Ziobro chce, aby w dokumencie znalazł się zapis, że polska energetyka będzie oparta na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej.

– Polska jest w tej komfortowej sytuacji, że posiada największe w Europie udokumentowane zasoby węgla kamiennego i wielkie zasoby węgla brunatnego. Byłoby grzechem nieodpowiedzialności w tych warunkach zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, dla rozwoju Polski, dla bezpieczeństwa – w związku z tym, co dzieje się za wschodnią granicą – gdybyśmy z tych naszych naturalnych bogactw, które posiadamy, nie skorzystali – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Odejście od rosyjskich surowców to poważne wyzwanie dla Niemiec. Nasz zachodni sąsiad chce do lata zmniejszyć o połowę import rosyjskiej ropy, a na przełomie lata i jesieni zrezygnować z dostaw rosyjskiego węgla. Na natychmiastowe wstrzymanie surowców nie chce się zgodzić kanclerz Niemiec. Olaf Scholtz twierdzi, że nagłe wstrzymanie dostaw doprowadziłoby do paraliżu całych gałęzi niemieckiej gospodarki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl