foto: sxc.hu

Senat rozpatrzy ustawę dot. likwidacji kopalń

Senackie komisje rozpatrzą dziś nowelizację ustawy o funkcjonowaniu węgla kamiennego, która zakłada m.in. likwidację czterech kopalń.

Koalicja rządowa PO-PSL w ekspresowym tempie, w ciągu trzech dni, przeprowadziła ustawę przez Sejm. Nocne głosowania odbyły się mimo, że nie było i nadal nie ma zgody strony społecznej na planowaną przez rząd restrukturyzację Kompanii Węglowej.

Wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski mówi, że tempo, które narzuca rząd jest co najmniej zastanawiające.

Wszyscy się zastanawiamy, dlaczego tak się dzieje? Przez 7 lat PO, PSL mieli okazję zmienić sytuację na Śląsku, sytuację kopalni. Mogli zająć się tym problemem. Nagle w sposób niespodziewany tak szybko się tym zajęli.  Ja byłem w Rudzie Śląskiej, mieliśmy tam posiedzenie klubu, rozmawialiśmy z górnikami. Oni są zdeterminowani i my wiemy, że oni nie ustąpią. Górnicy nie walczą tylko o swoje miejsca pracy, walczą o Śląsk, o polski węgiel. To wielka Polska wartość i PO w sposób bezrefleksyjny, bezmyślny chce zlikwidować polskie kopalnie. Mówią o restrukturyzacji, ale i w ustawie powtarzane są cały czas słowa o likwidacji – zwraca uwagę senator Stanisław Karczewski.

Senator zapowiedział, że PiS będzie wnioskowało o odrzucenie szkodliwej ustawy. Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które – według rządu – generują 80 proc. strat spółki – trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Nowością w przyjętej nowelizacji jest zapis zezwalający Spółce Restrukturyzacji Kopalń na zbycie przejętej kopalni lub jej części, zamiast obowiązkowej likwidacji.

Pozostałe 9 kopalń KW zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Plan przewiduje także pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń.

RIRM

drukuj