fot. PAP/EPA

Niemcy: Lufthansa przedstawiła strajkującym pilotom nową ofertę

Dyrekcja niemieckich linii lotniczych Lufthansa przedłożyła dzisiaj strajkującym od trzech dni pilotom ze związku zawodowego Vereinigung Cockpit nową ofertę umowy zbiorowej. Związkowcy oświadczyli, że zajmą stanowisko po zbadaniu propozycji.

Oferta przewiduje podwyżkę płac o 4,4 proc., jednorazową wypłatę w wysokości półtoramiesięcznego uposażenia oraz zobowiązanie zatrudnienia nowych pilotów – poinformowała dzisiaj dyrekcja Lufthansy we Frankfurcie nad Menem, gdzie znajduje się główna siedziba największego niemieckiego przewoźnika.

„Inne sporne punkty, jak choćby sprawa emerytur pomostowych, może być rozwiązana podczas negocjacji z udziałem mediatora” – wyjaśniła szefowa kadr Lufthansy, Bettina Volkens.

Wcześniej związek zawodowy wzmocnił po raz kolejny presję na kierownictwo linii lotniczych oświadczając, że nie można przewidzieć, kiedy trwający od środy strajk się zakończy. „Nie ma daty końcowej strajku” – oświadczył przedstawiciel Cockpitu, cytowany przez agencję DPA. Związkowcy przedłużyli w czwartek akcję strajkową do soboty.

Dziś, w trzecim dniu strajku pilotów, Lufthansa odwołała 830 lotów średniodystansowych, co odczuje 100 tys. pasażerów. Przewoźnik zapowiedział, że w sobotę nie odbędzie się natomiast 137 rejsów na długich dystansach.

Od środy, kiedy rozpoczął się strajk, Lufthansa odwołała ponad 2,8 tys. lotów, z których miało skorzystać 345 tys. pasażerów.

Lufthansa poinformowała, że mimo strajku większość zaplanowanych na sobotę rejsów odbędzie się normalnie.

Strajk nie obejmie połączeń obsługiwanych przez firmy należące do Lufthansy: Eurowings, Germanwings, Swiss i Austrian Airlines.

W obecnym sporze płacowym to już 14. akcja strajkowa od kwietnia 2014 r.

PAP/RIRM

drukuj