fot. PAP/EPA

Francja i Niemcy chcą wzmożonych działań przeciw terroryzmowi

Szefowie MSW Francji i Niemiec chcą, aby na najbliższym szczycie unijnym, który odbędzie się w Bratysławie przywódcy państw Unii Europejskiej zajęli się ogólnoeuropejską polityką kontroli szyfrowania. Ma to pomóc policji w monitorowaniu terrorystów i eliminowaniu ewentualnych zagrożeń.

Po krwawych atakach terrorystycznych, do których doszło tego lata we Francji i w Niemczech ministrowie spraw wewnętrznych obu krajów spotkali się w Paryżu, by omówić kwestie bezpieczeństwa. Podczas rozmów padł pomysł, by ujednolicić europejski systemu wymiany informacji przez policję. Szefowie dyplomacji uznali, że walka z terroryzmem jest teraz  najwyższym priorytetem Europejczyków.

– Udało nam się uzyskać znaczące rezultaty w walce z terroryzmem. Liczba osób aresztowanych we Francji, w związku z powiązaniami z terroryzmem w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, jest równa liczbie aresztowanych osób w 2015 roku. Wówczas Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała siedem osób; co najmniej trzy osoby miały przygotowane plany zamachów – powiedział Bernard Cazeneuve, francuski minister spraw wewnętrznych.

Ministrowie spraw wewnętrznych Francji i Niemiec proponują, by organy ścigania miały możliwość wglądu w szyfrowaną komunikację terrorystów. Dostawcy komunikatorów internetowych, takich jak telegram, powinni zostać zobowiązani do współpracy z organami ścigania w Europie, nawet jeśli mają swe siedziby poza starym kontynentem.

Komunikatory coraz częściej wykorzystywane są przez terrorystów do koordynowania działań, a także przez handlarzy bronią i handlarzy ludźmi. Policja potrzebuje lepszych narzędzi – wskazał niemiecki minister spraw wewnętrznych.

– Stoimy razem w trudnych czasach. Europa powinna stać razem z Niemcami i Francją, a Francja i Niemcy trzymają się mocno razem. Mamy doświadczonych policjantów, to nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale to sprawia, że lepiej radzimy sobie z niebezpieczeństwami i zagrożeniami. Europa może zrobić więcej i chcemy to osiągnąć – powiedział Thomas de Maizière, niemiecki minister spraw wewnętrznych.

Ministrowie Francji i Niemiec nie postulują o zakaz szyfrowania. Zależy im tylko na współpracy z dostawcami aplikacji, aby upewnić się, iż nie będą z nich mogli korzystać terroryści.


TV Trwam News

drukuj