fot. flickr.com

Syria: zawieszenie broni między siłami rządowymi a Kurdami w Hasace

Syryjskie wojska rządowe i Kurdowie uzgodnili dziś zawieszenie broni w mieście Hasaka na północnym wschodzie Syrii – poinformowała państwowa telewizja. Rozejm obowiązuje od godziny 13.00 czasu polskiego.

Agencja Reutera przypomina, że oddziały milicji kurdyjskiej YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) sprawują kontrolę nad prawie całym miastem Hasaka, które odbili z rąk wojsk wiernych Damaszkowi. Walki trwały od zeszłego tygodnia.

,,Kurdowie nasilają prowokacyjne działania w Hasace, atakując gmachy rządowe, rabując ropę naftową i konfiskując broń w celu wywołania chaosu w mieście” – podkreślały w zeszłym tygodniu siły reżimowe.

Kurdowie podjęli ofensywę w Hasace po tym, jak po raz pierwszy od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku, wojska rządowe zaczęły ostrzeliwać pozycje kurdyjskie.

Po atakach sił rządowych, wymierzonych przeciwko oddziałom kurdyjskim, otrzymały one wsparcie amerykańskiego lotnictwa i amerykańskich sił specjalnych.

Rząd Baszara el-Asada oskarżał oddziały milicji kurdyjskiej YPG, tj. główne siły kurdyjskie w Syrii, że swą ofensywą w Hasace przeszkadzają w kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu (IS).

Główne enklawy kontrolowane przez Kurdów na terytorium Syrii to Kobani i Afrin w prowincji Aleppo, Dżazira w prowincji Hasaka i Tal Abjad w prowincji Rakka.

17 marca tego roku Kurdowie ogłosili wprowadzenie systemu rządów federalnych na tych terenach. Decyzji tej nie uznają ani rząd w Damaszku, ani Syryjska Koalicja Narodowa (CNFROS), tj. główny sojusz opozycyjny w Syrii.

PAP

drukuj