fot. TVP/wpolityce.pl

RDI: 23 marca kolejna sprawa przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”

23 marca odbędzie kolejna batalia sądowa z pozwu kpt. Zbigniewa Radłowskiego i ŚZŻAK przeciwko producentom serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” – informuje Reduta Dobrego Imienia. Jak przypomina, proces dot. m.in. „naruszenia dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej”.

„W najbliższym czasie tj. 23.03.2021 r. odbędzie kolejna batalia sądowa z pozwu Kapitana Zbigniewa Radłowskiego oraz ŚZŻAK przeciwko producentom serialu +Nasze matki, nasi ojcowie+ – UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji). Proces wytoczył ponad 90-letni żołnierz Armii Krajowej (AK) oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, którzy wystąpili przeciwko producentom serialu +Nasze matki, nasi ojcowie+ za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do tożsamości narodowej, prawa do dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści” – podaje RDI w informacji prasowej.

Przytacza także słowa kpt. Zbigniewa Radłowskiego: „Długo żyłem, wiele przeżyłem, ale żadne z moich dotychczasowych doświadczeń nie przygotowało mnie na tę sytuację, na konieczność walki o prawdę historyczną w sądach, kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej. Ta prawda o wydarzeniach, które były udziałem wielu milionów Polaków, wydawała się tak oczywista, że niemożliwa do podważenia. Zrobiłem co mogłem dla moich poległych, umarłych już kolegów i koleżanek z Armii Krajowej”.

Jak przypomina RDI 18 grudnia 2018 r. w Krakowie Sąd Okręgowy „zobowiązał pozwanych do umieszczenia przeprosin, w siedem dni od uprawomocnienia się wyroku, pomiędzy godziną 20.00 a 20.30, o widocznym – wyboldowanym – tytule +ZDF I UFA FICTION PRZEPRASZAJĄ Z. RADŁOWSKIEGO I ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ+. Sąd nakazał by tekst przeprosin ukazał się w Telewizji Polskiej Program 1 w języku polskim, Telewizji Niemieckiej: kanał ZDF, kanał ZDF Neo, kanał Sat3 w języku niemieckim, a także na stronach internetowych pozwanych. Dodatkowo sąd zobowiązał pozwanych do wyświetlania przed każdą emisją tablicy informującej, że wszelkie postaci żołnierzy AK wskazane w filmie są fikcyjne i jakiekolwiek podobieństwo do postaci prawdziwych jest niezamierzone”.

„Sprawa dotyczyła filmu +Nasze matki, nasi ojcowie+, w którym żołnierze Armii Krajowej zostali przedstawieni jako antysemici, co najmniej godzący się na śmierć Żydów podczas II wojny światowej. Żołnierzy Armii Krajowej – zdaniem Powodów – przedstawiono jako nacjonalistów, współpracujących z Niemcami w Holocauście narodu żydowskiego. Powodowie upatrywali naruszenia swoich dóbr osobistych w nieuprawnionych ocenach – bardzo pejoratywnych (antysemityzm, nacjonalizm) oraz przedstawieniem nieprawdziwych faktów dotyczących żołnierzy Armii Krajowej (pomoc Niemcom w eksterminacji Żydów, chęć eliminowania Żydów z Armii Krajowej, głoszenie antysemickich haseł wcielanych następnie w życie)” – opisuje Reduta.

Jak podkreśla, sprawa ta ma ciąg dalszy.

„Na skutek wniesionych apelacji, Sąd Apelacyjny w Krakowie ponownie zajął się sprawą ZDF. Ostatnia rozprawa apelacyjna miała miejsce w dniu 08.12.2020 r. i rozpoczęła się od wniosku strony pozwanej o wyłączenie nowego sędziego sprawozdawcy, bo: +zmiana jest zaskakująca+. Tymczasem zmiana ta – jak wyjaśnił przewodniczący składu – związana była z przejściem w stan spoczynku poprzedniego sędziego. W związku z tym wnioskiem, rozprawa co prawda odbyła się, ale wyrok nie mógł zapaść” – wyjaśnia.

RDI przypomina także, że monitoruje sprawę od początku, a proces – pro publico bono – prowadzą mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka.

„Będziemy Państwa na bieżąco informować o przebiegu postępowania w tej sprawie. Więcej na temat postępowania apelacyjnego na naszej stronie: https://rdiplad.org/kolejna-batalia-kpt-radlowski-vs-niemieckiej-zdf – dodaje Reduta.

PAP

drukuj