IPN podejmuje współpracę z Komendą Główną Policji

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę edukacyjną z Komendą Główną Policji. Dotyczyć ona będzie nauczania w policyjnych szkołach mundurowych w całej Polsce. Porozumienie w tej sprawie zostanie podpisane na początku przyszłego roku.

Program edukacyjny, realizowany wspólnie przez IPN i policję, potrwa od lutego do jesieni przyszłego roku i ma mieć charakter cykliczny. Obejmie ok. 300 szkół ponadgimnazjalnych, w których kształci się ok. 22 tys. uczniów w mundurowych klasach policyjnych.

Kluczowy projekt, który przygotowujemy nosi tytuł „Policjanci w służbie historii”. Jego celem jest odnalezienie miejsc pamięci związanych z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii, a następnie popularyzacja wiedzy o tych miejscach i objęcie ich opieką” – powiedziała w piątek PAP zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek. Jak mówiła, dzięki nowej współpracy obu instytucji, młodzież będzie mogła zapoznać się m.in. z najciekawszymi biografami tych polskich policjantów, których postawa do dziś jest wzorem służby ludziom i Polsce.

„W tym projekcie bardzo ważne jest to, że młodzi ludzie będą mogli umacniać w sobie wartości związane z najlepszymi tradycjami II Rzeczypospolitej, a z drugiej budować tożsamość związaną z miejscowością, w której żyją na co dzień” – podkreśliła Justyna Skowronek.

Wymieniła też jedno z zadań, przed którymi staną uczniowie realizujący projekt: będzie to nagranie krótkiego filmu o policjancie związanym z odnalezionym w danej miejscowości miejscem pamięci. Poza tym uczniowie będą mieli za zadanie przeprowadzić zajęcia edukacyjne na temat tego miejsca.

„Mamy nadzieję, że poprzez ten projekt uczniowie chętnie zaangażują się w zdobywanie wiedzy dotyczącej lokalnej historii, którą następnie będą mogli przekazywać rówieśnikom” – dodała wiceszefowa Biura Edukacji Narodowej IPN.

Dla najbardziej zaangażowanych zespołów nauczycielsko-uczniowskich IPN zorganizuje jesienią przyszłego roku lekcje historii na terenie Rosji lub Ukrainy.

W ramach współpracy IPN z policją planowane są również szkolenia dla nauczycieli z policyjnych szkół mundurowych, a także udział historyków Instytutu na lekcjach historii w szkołach. Badacze IPN wspólnie z nauczycielami będą mogli przedstawić konkretne zagadnienia związane z policją państwową II RP, a także zachęcić do udziału w innych projektach edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP/RIRIM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl