By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

W Pałacu Prezydenckim wręczone zostaną noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się dziś uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodziny ofiar.

Podczas uroczystości IPN przedstawi imiona, nazwiska i sylwetki kilkunastu osób. Ich krewni otrzymają noty potwierdzające tożsamości ofiar.

Wśród odnalezionych znalazły się osoby, których szczątki były poszukiwane od lat, często na szczególnie trudnych terenach – mówi wiceprezes IPN-u prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– Ujawnimy nazwiska tych, których szczątki zostały odnalezione w różnych miejscach na terenie Polski, na terenie kilku województw. Będzie to kilkanaście osób, które zginęły w walce z systemem komunistycznym, w walce o naszą wolność, niepodległość Polski. Bardzo się cieszymy, że mamy kolejną możliwość przywrócenia naszej powszechnej świadomości, pamięci o ofiarach. To bardzo ważne – wskazuje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Specjaliści IPN prowadzą działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski i za granicą. Tylko w tym roku przebadali ponad 70 miejsc.

Do tej pory, dzięki pracy zespołu, odnaleziono szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko” i Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. płk. Witolda Pileckiego – więźnia Auschwitz i autora raportów o holokauście.

RIRM

drukuj