Warszawa. IPN zaprasza na spotkania „Polskie sierpnie”

Powstanie Warszawskie, Legiony Polskie, strajki 1980 r., Bitwa Warszawska 1920 r. i postać Anny Walentynowicz to niektóre tematy nowego cyklu warszawskiego oddziału IPN pt. „Polskie sierpnie”. Planowanych jest osiem pokazów filmów i spotkań z historykami.

„W historii Polski sierpień to wyjątkowy miesiąc: zaczyna się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kończy rocznicą narodzin Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych. W połowie miesiąca wypada rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, czyli Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą” – ogłosił IPN, który zaprasza do siedziby stołecznego „Przystanku Historia” przy ul. Marszałkowskiej na nowy cykl spotkań.

„Każdy dzień sierpnia kryje w sobie historię, której konsekwencją stawała się wolność Polski i Polaków. Sierpnie pełne bólu, łez i krwi, sierpnie pełne nadziei, szczęścia i wiary w nastanie lepszych dni – polskie sierpnie, którym zawdzięczamy naszą tożsamość” – podkreślają pracownicy Instytutu.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę, 2 sierpnia i będzie poświęcone powstaniu, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Na spotkaniu, które poprowadzi dr Jędrzej Lipski wszyscy chętni będą mogli obejrzeć film pt. „Radio powstańcze +Błyskawica+” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.

„Błyskawica” – bardzo ważna dla powstańców i ludności cywilnej – informowała o ogólnej sytuacji w mieście w czasie powstania. M.in. – jak podaje IPN – „o kłopotach z bronią, żywnością i wodą, o powstańczej poczcie, wybuchu czołgu na Starym Mieście, pracy organizowanych ad hoc szpitali, kilkunastoletnich łączniczkach i przewodnikach po kanałach, o rozstrzelaniu przez Niemców całego oddziału, który skapitulował”.

Kolejne spotkania będą poświęcone Legionom Polskim (8 sierpnia), Wojciechowi Korfantemu (10 sierpnia), strajkom 1980 r. (16 sierpnia), Bitwie Warszawskiej 1920 r. (17 sierpnia), postaci Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego (24 sierpnia) i bohaterce Solidarności Annie Walentynowicz (24 sierpnia).

Więcej informacji o spotkaniach w siedzibie IPN wraz z opisami filmów można znaleźć na stronie www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl