Fot. PAP

IPN wspiera walkę o usunięcie „Czterech śpiących”

Instytut Pamięci Narodowej włącza się w walkę o  usunięcie warszawskich „Czterech śpiących” – podaje jeden z dzienników.

17 stycznia kiedy to w PRL obchodzono  rocznicę tzw. wyzwolenia Warszawy, IPN będzie rozdawał mieszkańcom stolicy ulotki informujące o znaczeniu i historii pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni.

– Akcja: „Na co patrzyli czterej śpiący” ma głównie cel edukacyjny. Wiemy o tym, że badania są robione, że warszawiacy mówią, że być może pomnik ten powinien tam stać. Być może w ich świadomości nie jest do końca jasne czym jest tzw. pomnik „Czterech śpiących”, pomnik Braterstwa Broni. A on jest przede wszystkim symbolem zdobycia przez Stalina władzy nad Polską i jej stolicą. To bardzo symboliczne miejsce, które podkreślało, kto tak naprawdę rządzi Polską i Warszawą. Ten pomnik to jak gdyby przypieczętowywał – mówił rzecznik IPN, Andrzej Arseniuk.

Przypomnijmy, że pomnik „Czterech śpiących” w związku z budową metra został czasowo przeniesiony z centralnej części pl. Wileńskiego. Wiele środowisk domaga się jednak, by nie powrócił na swoje dawne miejsce.

 

 

RIRM

drukuj