Prof. K. Szwagrzyk o poszukiwaniu ofiar totalitaryzmów: Spełniamy swój obowiązek

Spełniamy swój obowiązek, tylko w tych kategoriach możemy oceniać to, co robimy. Obowiązek spełniamy w imieniu państwa polskiego, to dla nas honor i zaszczyt – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk na uroczystości ogłoszenia przez Instytut Pamięci Narodowej kolejnych nazwisk zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczątki dwudziestu dwóch bohaterów zostały odnalezione zarówno w Polsce jak i zagranicą. To ofiary zbrodni niemieckich, sowieckich i komunistycznych. Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. pilot pułkownik Stanisław Michowski oraz por. Stanisław Mierzwiński ps. „Michał”.

Podczas uroczystości prezydent RP podkreślił, że dzisiaj naszym zadaniem wobec odnalezionych bohaterów jest budowanie takiej Polski, za którą oni oddali życie.

– Jeżeli ktoś by mnie zapytał jakie my mamy wobec nich zadanie, zobowiązanie, to ja bym powiedział: każdego dnia starać się budować taką Polskę o jakiej oni marzyli. Silną, zamożną, decydującą samą o sobie czyli suwerenną, niezależną od żadnych nakazów z zewnątrz, a jednocześnie dumną, która dba o swoich obywateli, która jest w stanie się obronić – akcentował Andrzej Duda.

W twarzach i losach ogłoszonych bohaterów zawiera się dramatyczna historia Polski XX wieku – podkreślił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Niektórzy mówią, że za dużo wspominamy, za dużo pamiętamy. Nie możemy nie pamiętać, tu w tym miejscu Europy, w tej stolicy, gdzie tyle miejsc naznaczonych jest krwią naszych przodków i to nie jest przenośnia – mówił dr Jarosław Szarek.

Wśród odnalezionych znalazła się m.in. Stefania Zarzycka, która zmarła w trakcie porodu na zamku w Lublinie, gdzie była więziona i brutalnie przesłuchiwana. Odnalezienie mamy było dla mnie bardzo ważne – podkreślała córka – Magdalena Zarzycka.

– Mama nie umarła bo mnie urodziła, tylko z przyczyn jakie zadano jej wcześniej i co się stało w czasie całej tej akcji ratowania mamy i mnie. Mamy nie uratowano, a ja tam razem z więźniami i więźniarkami byłam dwa lata i dwa miesiące” – mówiła Magdalena Zarzycka

Poszukiwaniami bohaterów kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

– Spełniamy swój obowiązek, tylko w tych kategoriach możemy oceniać to, co robimy. Obowiązek spełniamy w imieniu państwa polskiego, to dla nas honor i zaszczyt. Takie mement jak ten dzisiejszy dzień, kiedy jesteśmy w Pałacu Prezydenckim, jesteśmy w centrum Polski i wręczamy noty identyfikacyjne tym wszystkim, którzy przyjechali z całego kraju po, to żeby je odebrać, to taki moment szczególnej satysfakcji. To jest takie wynagrodzenie za wszystkie te trudy, które przez lata nam towarzyszyły – akcentował Profesor.

Krzysztof Szwagrzyk zapewnił, że w tym roku na pewno odbędzie kolejna uroczystość, na której ogłoszone zostaną nowe nazwiska. Równocześnie podkreślił, że jest jeszcze bardzo dużo do odkrycia.

– Mamy świadomość, że tych miejsc, które musimy odkryć jest setki w Polsce, oraz poza granicami na dawnych kresach Rzeczpospolitej. Wszędzie tam powinniśmy dotrzeć powiedział Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl