fot. PAP/Adam Warżawa

Nieoficjalnie: IPN 31 stycznia ogłosi informację dot. teczki TW „Bolek”

Udzielenie informacji dotyczącej opinii biegłych ws. teczki TW „Bolka” nastąpi we wtorek 31 stycznia – dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej. Planowana jest konferencja prasowa.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami PAP, opinię w sprawie dokumentów z teczki TW „Bolka” biegli Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie mieli wydać do 31 stycznia 2017 r. IPN podał wcześniej, że wiąże się to „ze znaczną ilością materiału dowodowego podlegającego badaniu”.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się w sobotę PAP, opinia ta już jest wydana. Opinia publiczna pozna ją we wtorek na zorganizowanej przez IPN konferencji prasowej.

Instytut Sehna prowadzi badania z dziedziny pisma porównawczego dotyczące teczki TW „Bolek” od maja 2016 r. W teczce jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Były prezydent zanegował autentyczność dokumentów przejętych przez IPN od wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku.

Ekspertyzę teczki TW „Bolka” zlecono w ramach śledztwa prowadzonego przez białostocki pion śledczy IPN w sprawie podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach „Bolka”, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Wszczęto je w lutym ub. roku, po pierwszych wypowiedziach Wałęsy o sfałszowaniu akt z teczki, m.in. pokwitowań odbioru pieniędzy. Po tym jak w kwietniu Wałęsa zanegował autentyczność okazanych mu dokumentów rękopiśmiennych TW „Bolka” z teczki, IPN zlecił ekspertyzy z dziedziny pisma porównawczego.

PAP/RIRM

drukuj