fot. IPN

XV edycja nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej

Instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne mogą do 10 marca zgłaszać kandydatów do XV już edycji nagrody Instytutu Pamięci Narodowej Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989.

Wyróżnienie przyznaje Kapituła pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego. Nagrodę otrzymują instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne za szczególnie aktywne uczestnictwo w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu.

Kandydatów do nagrody do 10 marca bieżącego roku mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Zainteresowani zgłoszeniem mogą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej IPN i przesłać go pod adresem kustosz@ipn.gov.pl.

We wniosku należy zawrzeć dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających wręczenie nagrody, jak również zgodę kandydata na zgłoszenie, a w sytuacji kandydatur pośmiertnych – zgodę najbliższej rodziny. W przypadku przysłania własnej kandydatury konieczne jest przedłożenie co najmniej jednej rekomendacji – instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej.

Z otrzymanych zgłoszeń wybranych zostanie pięciu laureatów. Uroczyste wręczenie nagród ma odbyć się w maju na warszawskim Zamku Królewskim.

Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Studium Polski Podziemnej, Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności”, Związek Polaków na Białorusi, Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, współzałożyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów dr Jacek Leociak, ks. prałat Wacław Karłowicz, Paweł Jasienica (pośmiertnie) oraz Muzeum Polskie w Rapperswilu.

PAP/RIRM

drukuj