fot. PAP/Mateusz Marek

Dr R. Leśkiewicz: IPN gotów jest przeprowadzić na terenie całych Niemiec różnego rodzaju prelekcje, warsztaty związane z prezentacją zagadnień dotyczących nazizmu

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oferuje Niemcom przeprowadzenie w ich kraju działań edukacyjnych przypominających o zbrodniach narodowego socjalizmu. Dr Karol Nawrocki skierował w tej sprawie list do szefów MSW i oświaty RFN.

Prezes IPN w swoim piśmie wyraził zaniepokojenie z powodu używania w niemieckiej przestrzeni publicznej symboliki III Rzeszy. Wskazał, że jest to dowód na silne resentymenty odwołujące się do totalitarnej ideologii narodowego socjalizmu.

Rzecznik IPN, dr Rafał Leśkiewicz, zauważył, że zaniedbania niemieckich władz w obszarze edukacji sprawiają, iż wielu obywateli RFN nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej.

Instytut Pamięci Narodowej gotów jest przeprowadzić na terenie całych Niemiec różnego rodzaju prelekcje, warsztaty związane z prezentacją zagadnień dotyczących nazizmu. Chodzi o to, żeby uwrażliwić szczególnie młodych Niemców, a starszym przypomnieć, z czym mieliśmy do czynienia w tamtym okresie, jakim złem była III Rzesza, by już nigdy więcej nie powracały obrazki, które mieliśmy okazję, niestety, widzieć w przestrzeni publicznej – powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej podkreślili, że kształtowanie wrażliwości historycznej opartej na prawdzie jest dużym wyzwaniem.

Wyrazili jednak nadzieję, że wspólny wysiłek pomoże Niemcom zrozumieć okrucieństwa hitlerowskiego reżimu opartego na pogardzie dla drugiego człowieka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl