Obraz autorstwa Freepik

Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. To okazja, aby przypomnieć, że rocznie na świecie marnuje się około jednej trzeciej produkowanej żywności. W Polsce jest to pięć milionów ton jedzenia, z czego 60 procent marnują konsumenci. W przeliczeniu na jednego Polaka oznacza to 126 kilogramów.

Przeciętna polska rodzina wyrzuca do kosza jedzenie o wartości około trzech tysięcy złotych.

Resort rolnictwa ogłosił konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pt. „Nie marnuj żywności, szkoda planety”. Konkurs ma za zadanie podnieść świadomość o marnowaniu żywności. O szczegółach mówił minister rolnictwa, Robert Telus.

– Stwórzcie plakat lub film, które będą promować niemarnowanie żywności. Na wasze prace czekamy do 30 listopada bieżącego roku. Szczegóły konkursu znajdują się na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ w zakładce 4P, czyli szanuj żywność – powiedział Robert Telus.

Resort rolnictwa zachęca, aby przeciwdziałać marnowaniu żywności przy pomocy zasady 4P. Oznacza ona planowanie zakupów z wyprzedzeniem, przetwarzanie żywności w celu wydłużenia jej trwałości, przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach i sprawdzanie daty ważności oraz podzielenie się zbędną żywnością.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl