Inflacja spada z miesiąca na miesiąc

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny odczyt inflacyjny za wrzesień. Wskaźnik w ujęciu rocznym wyniósł 8,2 procent.

Sierpniowa inflacja tylko nieznacznie przekroczyła 10 procent, stąd pewność, że we wrześniu wskaźnik będzie już jednocyfrowy. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 8,5 procent. Główny Urząd Statystyczny podbił stawkę, bo oszacował wrześniową inflację na 8,2 procent. PKO BP zaznaczyło, że hamowanie wskaźnika jest szerokie, a wpływ na niego mają żywność, energia, zmiany regulacyjne i hamowanie inflacji bazowej.

„Inflacja jest obecnie najniższa od końca 2021 roku, a wojenny szok cenowy powoli przemija. Jednocyfrowa jest też, wg naszego szacunku, inflacja bazowa 8,6 procent” – podało PKO BP.

Analitycy z Pekao SA podkreślili, że w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,4 procent.

„Co jest najwyższym miesięcznym spadkiem cen od…stycznia 2016 roku” – oznajmiło Pekao SA.

Trend spadkowy wzmacniają ceny paliw, ale według analityków z Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie na długo.

„Wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż na rynkach żywnościowych zakończą te trendy. Na początku roku CPI powiększy odmrożenie cen energii oraz wzrost stawki VAT na żywność” – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Stanie się tak, jeśli po wyborach nie zostaną przyjęte regulacje, które przedłużą przynajmniej część elementów, jakie wchodzą w skład szerszej tarczy antyinflacyjnej. W projekcie budżetu na przyszły rok, który w czwartek został przyjęty przez rząd, zapisana została prognoza inflacyjna na poziomie 6,6 proc. PKB ma wzrosnąć o 3 proc., a deficyt wyniesie blisko 165 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl