fot. flickr.com

GUS: Ponad 5 mld euro deficytu w obrotach towarowych handlu zagranicznego

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego wyniósł w ubiegłym roku nieco ponad 5 mld euro – poinformował Główny Urząd Statystyczny.       

W 2018 r. eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy w stosunku do wcześniejszego roku o 7 proc. Natomiast import wyniósł ponad 226 mld euro i był wyższy o 9,7 proc.

Wyniki te pozytywnie oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„Biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego należy uznać za bardzo dobre” – wskazała szefowa resortu.

Ekonomista, prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że deficyt jest sygnałem pozytywnym.

– Trzeba pamiętać, że my, polska gospodarka, w tej chwili intensywnie, wraz z tym dobrym rozwojem i wzrostem PKB, staramy się o rozwój przemysłu i branż o wysokiej i innowacyjnej technologii. Tutaj ja bym interpretował to właśnie w ten sposób, że mamy do czynienia niejako z importem tych towarów czy też aktywów o charakterze inwestycyjnym, a zatem ten sygnał, te 5 miliardów to nie jest duża różnica tak na marginesie, niemniej jednak myślę, że ta miara związana jest właśnie z tym wzrostem inwestycji i to w szczególności właśnie w obszarze wysokich technologii – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Polska zanotowała szczególnie wysoki wzrost sprzedaży na rynek niemiecki. Wzrosła też sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.

RIRM

drukuj