fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Kraków: kwiaty pod popiersiem i pomnikiem Ryszarda Kuklińskiego

By upamiętnić 15. rocznicę śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego pod jego popiersiem w Parku Jordana i pod pomnikiem na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie złożono w poniedziałek kwiaty.

Gen. Ryszard Kukliński był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego.

Dwudniowe uroczystości w rocznicę jego śmierci zorganizował krakowski oddział IPN i Stowarzyszenie Sympatyków Ryszarda Kuklińskiego Generała Brygady Wojska Polskiego.

Uroczystość w Parku Jordana odbyła się w asyście wojskowej. Jej uczestnicy usłyszeli m.in. ulubioną pieśń Ryszarda Kuklińskiego „Amazing grace”.

Dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał odczytał list prezesa IPN Jarosława Szarka, w którym napisał on, że Europie podzielonej murem berlińskim groził konflikt nuklearny, ale w wielu krajach znaleźli się mężowie stanu i zwykli ludzie, którzy zmienili bieg historii.

„Dziś dumą napawa nas fakt, iż jednym z nich był pułkownik Ryszard Kukliński. To człowiek, któremu wdzięczność winni są także ludzie w innych krajach” – napisał dr Szarek. Dodał, że „nigdy zapewne nie pojmiemy do końca dramatyzmu sytuacji, wobec której stanął pułkownik Kukliński, oficer +ludowego+ Wojska Polskiego, gdy zdał sobie sprawę, czym grożą Polsce i światu militarne plany komunistycznego imperium zła”.

Jarosław Szarek przywołał słowa dyrektora CIA Williama Caseya: „Nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten jeden Polak”. Jak zauważył prezes IPN, upływający czas z jednej strony zaciera obraz przeszłych zdarzeń, z drugiej większy dystans pozwala bardziej sprawiedliwie i rzetelnie ocenić zasługi człowieka.

„Naszą powinnością jest wieczna pamięć o polskich bohaterach narodowych a do ich grona zalicza się Ryszard Kukliński” – podkreślił.

Kwiaty pod popiersiem Kuklińskiego w Parku Jordana i pod pomnikiem na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego złożyli reprezentanci: prezydenta RP, wojewody, władz miasta, IPN, krakowskich szkół oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, która od lat domaga się odznaczenia Kuklińskiego Orderem Orła Białego.

Ryszard Kukliński (1930-2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska, był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 1971 r. podjął z własnej inicjatywy współpracę z CIA. W listopadzie 1981 r. pułkownik Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. W USA został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA.

W 1984 r. Ryszard Kukliński skazany został przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Wyrok ten został uchylony w 1995 r. przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego, na nowo podjęto śledztwo w sprawie Kuklińskiego, które zostało w 1997 r. umorzone, a pułkownik uniewinniony.

W latach 90. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli w Stanach Zjednoczonych dwaj synowie płk. Kuklińskiego. W 1998 r. Ryszard Kukliński odwiedził Polskę – otrzymał wówczas m.in. honorową szablę oficerską od premiera Jerzego Buzka, honorowe obywatelstwa Krakowa i Gdańska, a także tytuł Honorowego Górnika od załogi kopalni „Wujek”.

Płk. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampa na Florydzie. Jego prochy złożono w Alei Zasłużonych na warszawskim cmentarzu wojskowym na Powązkach. Prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza awansował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

PAP/RIRM

drukuj