fot. pl.wikipedia.org

Kraków: Radni PO nie chcą upamiętnić zasłużonych dla Polski

Pomniki niektórych wybitnych i zasłużonych dla Polski postaci powinny zniknąć z Parku Jordana w Krakowie i zostać zamienione na inne – tego podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Krakowa domagał się radny Platformy Obywatelskiej Andrzej Hawranek. Jego zdaniem postaci takie jak ks. bp Albin Małysiak czy major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” nie zasługują na tego typu upamiętnienie.

Inicjatywę wstawienia sześciu kolejnych pomników wybitnych postaci w galerii Wielkich Polaków XX w. podjęto w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Mają to być popiersia m.in.: Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego czy gen. Józefa Hallera. Celem tego przedsięwzięcia ma być edukacja patriotyczna skierowana do najmłodszych krakowian. Pomysł ten nie spodobał się jednak radnym Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Przyjaznego Krakowa.

„Zgadzam się z tym, że te postacie zasługują na upamiętnienie, ale nie zgadzam się na to, że zasługuje na upamiętnienie popiersie Łupaszki; nie zgadzam się na to, że na upamiętnienie zasługuje ks. bp Małysiak” – powiedział szef klubu radnych PO w Krakowie Andrzej Hawranek.

To fragment słów szefa klubu radnych PO w Krakowie. Atak na osobę ks. bp. Albina Małysiaka wywołał szczególne oburzenie wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości i mieszkańców Krakowa.

– Ja nie jestem w stanie wyjść ze zdumienia, że ktoś może takie słowa wypowiedzieć. Wszyscy w Krakowie znają biskupa Albina Małysiaka i wiedzą, jaka to była wspaniała postać, jaki prawy człowiek. Człowiek odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – podkreśliła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Ks. bp Albin Małysiak w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia wspólnie z Siostrą Bronisławą Wilemską przechowywał i ocalił życie pięciorga Żydów. Innym ważnym odznaczeniem, jakie otrzymał jest tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

– Pada pytanie: dlaczego Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO, próbował zdeprecjonować tę osobę. Nie wiedział o jego osiągnięciach? Nie wiedział, że biskup narażał życie, by ratować współbraci –  Żydów w czasie II wojny światowej? I z tego tytułu, wyjątkowo teraz (czasie tej nagonki na Polskę) takie osoby powinny być szczególnie uwzględnione i szczególnie honorowane – zaznaczył radny PiS Michał Drewnicki.

Andrzej Hawranek znany jest w środowisku krakowskich radnych z dość skandalicznych i prowokacyjnych wypowiedzi.

– Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej słynie z tego rodzaju wystąpień. Po prostu stara się działać na emocjach ludzi. Uznał, że w tej sprawie zdobędzie sławę, jak oprotestuje pomnik ks. bp. Małysiaka i myślę, że bezmyślnie to zrobił – powiedział radny PiS Krzysztof Durek.

Ostatecznie, radni Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali projekt postawienia w parku sześciu nowych popiersi wybitnych Polaków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj