fot. Paweł Palembas

Województwo małopolskie przyjęło Program Ochrony Powietrza 

Województwo małopolskie przyjęło Program Ochrony Powietrza. To zaostrzone przepisy, które mają doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie i okolicach.

Po wielu rozmowach, Program Ochrony Powietrza został przyjęty.

– Myślę, że ten program jest konsensusem naszych rozmów. Myślę, że to jest bardzo dobry kierunek dla wszystkich mieszkańców Małopolski – mówi Robert Bylica, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Projekt zakłada szybkie wdrożenie programów Czyste Powietrze i Stop Smog.

– Szczególnie ważne w kontekście realizacji tych programów jest zobowiązanie przeprowadzenia inwentaryzacji palenisk. To jest bardzo ważne, bo jeżeli mamy pozyskiwać jak największą liczbę środków finansowych, zwłaszcza dla osób najuboższych, to inwentaryzacja musi mieć miejsce – wskazuje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Przyjęty projekt zakłada również finansowanie pieców na biomasę do 2023 roku.

– To bardzo ważna zmiana jakościowa, która usprawnia i ukierunkowuje przyszłą domową energetykę na bardzo czyste tory – podkreśla Tomasz Urynowicz.

Tym samym Sejmik Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania pieców węglowych.

– Efekty działań dla Krakowa są już widoczne, natomiast dla Małopolski one będą widoczne za kilka lat. Poprawa będzie stopniowa, tym niemniej uchwała sejmiku spowoduje, że w ciągu najbliższych 3-4 lat powietrze w Małopolsce będzie zdecydowanie lepsze – zaznacza Grzegorz Biedroń, radny sejmiku województwa małopolskiego.

Czyste powietrze będzie sprzyjało nie tylko zdrowiu Polaków, ale także rozwojowi gospodarki regionalnej i turystyce – zwracają uwagę radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl