II Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny

Pod hasłem „Życiu – TAK!” ulicami Krakowa przeszedł II Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy marszu apelowali o poszanowanie ludzkiego życia, godności małżeństwa i rodziny.

Marsz poprzedziła Msza św. w katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej ks. abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita krakowski mówił o zderzeniu dwóch logik w traktowaniu nienarodzonych dzieci podejrzanych o chorobę. Logiki tego świata, pełnego egoizmu i przemocy, z logiką Boga, który jest miłością.

– Logika tego świata mówi: usunąć je. I zdajemy sobie sprawę, że za tym słowem, tak niewinnie brzmiącym, kryje się zbrodnia. A logika miłości mówi: przyjąć je, otoczyć tym większa troską i miłością – wskazał ks. abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zaapelował o solidarność z poczętymi dziećmi, które mogą być naznaczone chorobą oraz z ich rodzinami. Solidarny naród polski nie może godzić się na takie bezprawie, jakim jest ich zabijanie – dodał.

Mamy iść naprzód, mamy domagać się nieustannie i ciągle na nowo w pełni ludzkiego kształtu życia polskiego narodu. Mamy ciągle na nowo także domagać się zmiany ustaw, które tak pięknie brzmią: „kompromis aborcyjny”, a które w gruncie rzeczy są prawdziwym zagrożeniem dla naszych – jeszcze nienarodzonych, ale już żyjących – braci i sióstr – powiedział ks. abp Jędraszewski.

Po Eucharystii uczestnicy marszu wyruszyli w radosnym i kolorowym pochodzie w stronę Rynku Głównego. Na trasie marszu powiewały flagi, baloniki w kolorze papieskich barw, niesione były także relikwie św. Jana Pawła II i św. Joanny Beretty–Molli.

W dzisiejszym wydarzeniu wzięły udział wielopokoleniowe rodziny: babcie, dziadkowie, rodzice z dziećmi, młodzież, kobiety w stanie błogosławionym.  Obecni byli także przedstawiciele służby zdrowia, obrońcy życia, parlamentarzyści. Wszyscy manifestowali swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania godności i życia każdej osoby.

Marek Jurek, eurodeputowany, szef Prawicy Rzeczypospolitej, zwraca uwagę na potrzebę takich marszów.

– Musimy pokazywać, że jesteśmy za życiem. Żadne prawo, nawet najlepiej uchwalone, nie utrzyma się, jeżeli społeczeństwo nie będzie go bronić. To jest bardzo ważne, że my tutaj pokazujemy, że ta Polska, która chce żyć, która jest szczęśliwa z życia swoich rodzin, która chce przekazywać życie, która chce, żeby były następne pokolenia Polaków – podkreślił Marek Jurek.

Stąd apel o zdelegalizowanie aborcji i sprzeciw wobec ideologii gender. W trakcie marszu zbierane były podpisy pod inicjatywą ustawodawczą ,,Zatrzymaj Aborcję”.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz wskazał, że obowiązek ochrony życia i rodziny spoczywa na wszystkich.

– To jest nasz obowiązek jako chrześcijan, ale przede wszystkim jako ludzi. Toska o człowieka, troska o to, aby bronić życia należy do każdego człowieka – zaznaczył ks. kard. Dziwisz.

Honorowy patronat dzisiejszym nad wydarzeniem objął metropolita krakowski ks. abp Jędraszewski, a także wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest już po raz drugi. Tak jak w ubiegłym roku tak i teraz zbiega się on z Dniem Papieskim. To wielki hołd oddany św. Janowi Pawłowi II, wielkiemu orędownikowi życia i patronowi rodzin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj