Wojskowy piknik „Bezpieczna Polska” na Rynku Głównym w Krakowie

Na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się w sobotę wojskowy piknik „Bezpieczna Polska” na powitanie stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda małopolski Józef Pilch.

W programie pikniku przewidziano m.in. koncert orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu i musztry wojskowej, gry, zabawy i konkursy dla dzieci, a dla głodnych i zmarzniętych – żołnierską grochówkę.

Jak poinformował szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal, podczas pikniku prezentowany będzie sprzęt wojskowy, broń strzelecka i wyposażenie. Udział w nim wezmą wszystkie jednostki wojskowe z terenu województwa małopolskiego, m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa, Jednostka Specjalna NIL, 5 Batalion Dowodzenia, 8 Baza Lotnictwa Transportowego oraz organizacje proobronne i uczniowie klas mundurowe.

Głównym punktem programu będzie transmisja wystąpienia premier Beaty Szydło oraz ministra Obrony Narodowej podczas uroczystego powitania wojsk USA w Żaganiu.

„Sobotnie wydarzenie na Rynku krakowskim to wielki piknik wojskowy, którym chcemy pokazać, jak ważne dla nas jest to, aby siły NATO i USA uczestniczyły i wspierały nas w bezpieczeństwie. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli w tych wydarzeniach uczestniczyć” – powiedział wojewoda małopolski Józef Pilch.

W trakcie pikniku Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przeprowadzi charytatywną akcję zbiórki pieniędzy na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

W czwartek przekraczający polską granicę amerykańscy żołnierze zostali powitani w Żaganiu przez dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i burmistrz miasta. Centralne uroczystości związane z powitaniem w Polsce amerykańskiej brygady pancernej z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się tu w sobotę. Tego samego dnia zaplanowano w miastach wojewódzkich serię imprez pod hasłem „Bezpieczna Polska”.

Przerzut do Polski sił sojuszniczych jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie Szczytu NATO w Warszawie i został zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Armored Brigade Combat Team, ABCT). W ciągu następnych miesięcy do ABCT dołączy kolejny pododdział amerykański – zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego. W kwietniu natomiast do Polski trafi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl