Wolontariusze ŚDM 2016 wezmą udział w krakowskim Orszaku Trzech Króli

Obcokrajowcy zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży pójdą w tegorocznym Orszaku Trzech Króli organizowanym w Krakowie. Będą zachęcać wszystkich do wolontariatu i udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. 

Orszak wyruszy z trzech punktów miasta i dotrze na Rynek Główny. Tam, przy zaaranżowanym żłóbku ze Świętą Rodziną uczestnicy Orszaku Trzech Króli złożą pokłon Jezusowi. Potem zaplanowano wspólne kolędowanie. W śpiewniku przygotowanym na tę okazję będzie także hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, który 6 stycznia zeszłego roku miał swoją oficjalną premierę.

– Wolontariusze zaangażowani w przygotowania do ŚDM będą szli na czele orszaku, będą też obecni na Rynku. Podzielą się swoimi doświadczeniami z wolontariatu długoterminowego i zachęcą do wolontariatu krótkoterminowego. Przewidziane są niespodzianki, które przygotowali, ale niespodzianka ma to do siebie, że nie można o niej mówić za wiele – powiedział Robert Kowalski z organizującej orszak Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Według Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 potrzebnych będzie ok. 25 tys. wolontariuszy. Wymagania to ukończone 18 lat i znajomość języka angielskiego. Wolontariat krótkoterminowy potrwa od 18 lipca do 1 sierpnia, a rejestracja chętnych będzie się odbywała do marca przyszłego roku.

W Krakowie Orszak Trzech Króli będzie podzielony na trzy części: „orszak czerwony” – europejski wraz z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i przejdzie Drogą Królewską; „orszak zielony” symbolizujący kontynent azjatycki ruszy z placu Sikorskiego, a „orszak niebieski” – afrykański – z placu Matejki.

– Orszak Trzech  Króli to wydarzenie religijne i rodzinne, które ma także wymiar charytatywny. Zależy nam na tym, by nieść realną, materialną pomoc – zaznaczył Lech Haydukiewicz prezes Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Podczas krakowskiego orszaku pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierać fundusze na prowadzenie mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio utworzyło w Krakowie cztery takie mieszkania dla kobiet i matek z dziećmi, a w 2016 r. planuje otworzyć trzy kolejne dla mężczyzn. Z tej formy pomocy od 2012 r. skorzystało blisko 50 osób, z których 23 się usamodzielniły.

Jak podkreślali organizatorzy Orszak Trzech Króli nie odwołuje się do bieżących wydarzeń politycznych i społecznych, nie jest marszem przeciwko czemuś, ale wydarzeniem, który jednoczy różne środowiska. 6 stycznia Orszaki Trzech Króli odbędą się w ponad 400 miejscowościach w całej Polsce.

PAP/RIRM

drukuj