fot. bialykruk.pl

ŚDM: Prezentacja albumu „Apostołowie Bożego Miłosierdzia”

Św. Faustyna i św. Jan Paweł II są bohaterami książki „Apostołowie Bożego Miłosierdzia”, która będzie towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży 2016 w Krakowie. Książkę, wydaną przez Wydawnictwo Biały Kruk, zaprezentowano w czwartek w siedzibie krakowskiej kurii.

Autorami książki są ks. prof. Jan Machniak i Jolanta Sosnowska, autorem zamieszczonych w niej fotografii Adam Bujak.

Celem książki jest przygotowanie czytelnika do pełnego odbioru i zrozumienia przekazu związanego z tegorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ma ona także podkreślić rolę dwojga polskich świętych w szerzeniu kultu Bożego Miłosierdzia w świecie.

Publikacja będzie rozpowszechniana wśród pielgrzymów, otrzymają ją także wszyscy biskupi, którzy przybędą na ŚDM z całego świata (tj. ok. 1200 osób). Wydano ją w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej.

Inicjatywa, żeby przygotować taką publikację w tym roku i w Krakowie, narodziła się podczas rozmowy z ks. kard. Stanisławem Ryłką, który powiedział, że potrzebna jest taka publikacja, żeby dać do rąk biskupom, którzy przyjadą do Krakowa na ŚDM. Wiadomo, że Kraków jest stolicą Bożego Miłosierdzia, ale należało to przypomnieć, bo niektóre ośrodki na świecie chcą zapomnieć o św. Faustynie, skierować raczej uwagę w stronę św. Teresy od Dzieciątka Jezus – powiedział podczas prezentacji metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Chcemy poinformować o historii tego miejsca, o nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia i osobie Jana Pawła II, bo nie da się dziś mówić o jednym apostole Bożego Miłosierdzia św. siostrze Faustynie; drugim był Jan Paweł II” – dodał kardynał, dziękując autorom.

Współautor książki ks. prof. Jan Machniak zwrócił uwagę na tryptyk zamieszczony na okładce książki, prezentujący Jezusa Miłosiernego na środku i postaci św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II po bokach.

To kwintesencja tej książki, bo nie byłoby św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II gdyby nie Boże Miłosierdzie. Oni zostali wybrani – tak wierzymy, do tego, żeby to Orędzie Bożego Miłosierdzia przypomnieć i przez cały XX wiek przeprowadzić, wprowadzając to orędzie i cały świat w wiek XIX – powiedział ks. Machniak.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

PAP/RIRM

drukuj