fot. PAP /Jacek Turczyk

Prezydent przekazał polską flagę na ŚDM

Siedem miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży zarejestrowano już zgłoszenia ponad 540 tys. uczestników ze 151 krajów – poinformował w poniedziałek dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski.

Duchowny uczestniczył w uroczystości przekazania flagi państwowej wolontariuszom z Komitetu Organizacyjnego ŚDM przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego. Uroczystość zorganizowano Pałacu Prezydenckim.

Flaga ta, jak mówił ks. Suchodolski, będzie symbolem obecności Polaków w komitecie organizacyjnym ŚDM.

Jak ocenił, młodzieży nie będzie brakować ani na krakowskich Błoniach, ani później pod Wieliczką.

– Na chwilę obecną mamy zgłoszenia ze 151 krajów, przekroczono 540 tys. zarejestrowanych uczestników – podał ks. Suchodolski.

Dodał, że taka liczba na siedem miesięcy przed wydarzeniem z jednej strony napełnia radością i nadzieją, że ŚDM w Polsce będą jednymi z najliczniejszych spotkań, a z drugiej strony – trochę także lękiem, czy uda się wszystko w pełni profesjonalnie zrealizować i wszystkich godnie przyjąć. „Taką mamy nadzieję” – podkreślił duchowny.

Kolarski mówił, że flaga państwowa jest symbolem wspólnoty Polaków, których łączą język, kultura i wspólna historia.

Niech ta flaga przekazana w imieniu prezydenta będzie znakiem wspólnoty, którą będą tworzyć wolontariusze i wszyscy ci, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży – dodał.

Kolarski życzył, by wyjątkowe wydarzenie, jakim będą ŚDM, były przykładem sprawności organizacyjnej, profesjonalizmu i polskiej gościnności, by okazały się wielkim sukcesem. Jak wskazywał, wielu uczestników będzie miało okazję gościć w Polsce po raz pierwszy.

Przypomniał, że w 2016 r. przypada 1050. rocznica chrztu Polski. „Dla wielu Polaków te dni będą miały charakter swoistych rekolekcji” – dodał.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W tym roku odbędą się w Polsce – w Krakowie i Wieliczce, między 26 a 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie prawie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą – siostrę Faustynę Kowalską.

PAP/RIRM

drukuj