fot. flickr.com

Duda i Kiska o słowackiej prezydencji w UE

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w słowackiej Tarzańskiej łomnicy z przywódcą tego kraju Andriejem Kiską. Tematami rozmów mają być: bezpieczeństwo w perspektywie słowackiej prezydencji w UE oraz projekty transportowe i energetyczne w ramach współpracy krajów Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego.

Wizyta ma charakter nieformalny. W swoje rodzinne strony prezydenta Andrzeja Dudę zaprosił prezydent Słowacji. O szczegółach mówi prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Rozmowy będą dotyczyły trzech ważnych obszarów. Pierwszym z nich  jest kwestia polityki europejskiej. Mamy tutaj dwa bardzo ważne, oczywiste wyzwania dla tej polityki: z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne, gdzie mamy do czynienia ze wspólnym sprzeciwem Słowacji i Polski wobec budowy Nord Stream 2, który rozbija solidarność energetyczną Europy, a z drugiej migracje. Drugim bardzo ważnym wymiarem są plany współpracy środkowoeuropejskiej. Pod koniec lata w Chorwacji odbędzie się duże forum ABC. Odbędzie się ono na zaproszenie pani prezydent Chorwacji, z którą pan prezydent Duda w tej sprawie współpracuje. Pan prezydent będzie rozmawiał też w naszym regionie na temat tego, jakie projekty przedstawi z 12. forum ABC, które byłyby praktycznym połączeniem infrastrukturalnym, także Polski i Słowacji- podkreślił minister Krzysztof Szczerski.

Trzecim obszarem, który będzie omawiany, jest współpraca polsko-słowacka w ramach przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.

Minister zapowiedział, że w marcu prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Czechach i na Węgrzech.

RIRM

drukuj