Prezydent RP w orędziu na Święto Niepodległości: Polska jest naszym wspólnym domem, więc dbajmy o niego. Pamiętajmy również o tych, którzy go bronią i strzegą

fot. https://prezydent.pl

Wspominamy bohaterów często nieznanych z imienia i nazwiska, którzy heroicznym czynem zbrojnym, dzielnością żołnierską i własną krwią wywalczyli, i obronili wolną Polskę. To ta wspomniana w pieśni „Piechota” wywalczyła wolność i obroniła naszą Ojczyznę 103 lata temupodkreślił w orędziu z okazji Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda.

Przeżywamy dziś 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. [czytaj więcej]  Z tej okazji specjalne orędzie do obywateli wygłosił prezydent RP.

W pierwszych słowach prezydent Andrzej Duda przywołał słowa pieśni „Piechota” odnoszącej się do żołnierzy walczących za kraj w 1918 roku.

– W dniu Narodowego Święta Niepodległości, wspominając słowa pieśni legionowej, myślimy o tych, którzy zrobili tak wiele, by Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy. Wspominamy bohaterów często nieznanych z imienia i nazwiska, którzy heroicznym czynem zbrojnym, dzielnością żołnierską i własną krwią wywalczyli i obronili Wolną Polskę. To ta wspomniana w pieśni szara piechota wywalczyła wolność i obroniła naszą ojczyznę 103 lata temu – przypomniał prezydent RP.

Andrzej Duda nawiązał również do bieżących wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, kiedy ponownie Polacy muszą wykazać się odwagą i męstwem w obronie kraju.

– W ostatnich dniach nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez KGB Aleksandra Łukaszenki. Migranci z Bliskiego Wschodu są brutalnie wykorzystywani przez dyktaturę, by zdestabilizować sytuację w Polsce i Unii Europejskiej (…). Nasza Straż Graniczna, żołnierze i policjanci bronią dziś granic Rzeczpospolitej, wschodniej granicy UE i NATO. Jestem im wdzięczny za profesjonalizm i determinację – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że szczególnie w tym dniu powinniśmy okazać szacunek i uznanie wszystkim tym, którzy dziś strzegą naszych granic.

– Ich mundur, który jest znakiem służby państwowej, zasługuje na szacunek wszystkich rodaków. Apeluję o odpowiedzialność do polityków i mediów. Państwa słowa i działania mają olbrzymi wpływ, nie tylko na to, co dzieje się na granicy, ale również na to, czy nasze państwo i społeczeństwo wyjdą z tej sytuacji silniejsze, czy pozwolimy, by to inni rozstrzygali o naszych sprawach – zaapelował prezydent RP.

Andrzej Duda zagwarantował, że nasze państwo jest w stanie odeprzeć ataki ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki.

– Zapewniam, że Polska jest przygotowana do odparcia tej akcji służb reżimu Aleksandra Łukaszenki. Nasza Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Policja są w stanie najwyższej gotowości – wskazał.

Andrzej Duda poinformował również, że jest w stałym kontakcie z przywódcami państw sojuszniczych, którzy popierają działania polskiego rządu w walce o ochronę granic.

– Polska jest naszym wspólnym domem, więc dbajmy o niego. Pamiętajmy również o tych, którzy go bronią i strzegą – zakończył prezydent RP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl