fot. twitter.com/prezydentpl

Katowice: Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę w obecności Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wezmą dziś udział w Katowicach w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie odbędzie się na Placu Wyzwolenia w dzielnicy Nikiszowiec.

Podczas uroczystości planowany jest też apel z okazji przejęcia tradycji i nadania imienia patrona Brygady. Został nim ppłk Tadeusz Puszczyński ps. Wawelberg, dowodzący akcji ,,Mosty”, która w maju 1921 r. rozpoczęła III powstanie śląskie.

– Jest to uroczystość połączona. Mamy tutaj wyższej rangi uroczystość przekazania tradycji połączoną przysięgą wojskową 20 żołnierzy brygady obrony terytorialnej na Placu Wyzwolenia Nikiszowców. Z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka jako brygada otrzymamy tradycję i oficjalnie będziemy mogli używać imienia ppłk Tadeusza Puszczyńskiego. Zostaną nam także wręczone proporce brygadowe i pierwszego batalionu, który funkcjonuje – wskazał płk. Tomasz Białas, dowódca 13.Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W planie jest też rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich, jaka miała miejsce 100 lat temu na katowickim Nikiszowcu. W katowickich wydarzeniach będzie uczestniczył także dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie liczy ona blisko 500 żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl