fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Mongolia to ważny partner z potencjałem. Chcemy współpracować w przyszłości

Mongolia to ważny partner z dużym potencjałem. Chcemy współpracować w przyszłości – mówił dziś prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z mongolskim prezydentem w Ułan Bator. Wcześniej prezydenci podpisali szereg umów o współpracy, m.in. w zakresie gospodarki i nauki.

Prezydent Andrzej Duda od poniedziałku przebywa z wizytą w Mongolii. Dziś rano spotkał się z prezydentem Uchnaagijnem Churelsuchem.

Podczas briefingu prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jego wizyta doprowadzi do ożywienia relacji polsko-mongolskich. Ocenił, iż podpisane w jego obecności porozumienia przyniosą obu krajom wymierne korzyści. Podkreślił, że Mongolia jest bardzo ważnym partnerem, o dużym potencjale, bogatym w zasoby naturalne.

„Chcemy współpracy z Mongolią w przyszłości, stąd podpisane dzisiaj umowy międzynarodowe, m.in. jeżeli chodzi o surowce krytyczne, ich wspólne poszukiwanie i w przyszłości, mam nadzieję, także wydobycie. To są dzisiaj kwestie niezwykle ważne dla rozwoju nowoczesnych technologii na świecie. W tym zakresie także chcemy współpracować” – zadeklarował Andrzej Duda.

Prezydent Polski relacjonował, że jego rozmowa z prezydentem Mongolii dotyczyła także współpracy politycznej i trudnej sytuacji międzynarodowej, którą skomplikowała pandemia COVID-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

„Rozmawialiśmy o realiach politycznych, w jakich się znajdujemy. Wiadomym jest, że swoją sytuację geopolityczną ma Mongolia i swoją sytuację geopolityczną ma Polska, w określonych uwarunkowaniach” – stwierdził Andrzej Duda.

Podziękował też mongolskiemu prezydentowi – jako reprezentant kraju sąsiadującego z Ukrainą, który przyjmuje uchodźców – za pomoc humanitarną udzielaną Ukrainie.

Prezydent Mongolii wyraził nadzieję na zacieśnianie współpracy z Polską.

„Żeby ustabilizować rozwój gospodarczy, potrzeba współpracy w obszarach transportu drogowego, środowiska, górnictwa, nauki i kultury” – mówił Uchnaagijn Churelsuch.

Wyraził też nadzieję na wykorzystanie polskich doświadczeń w zakresie zalesiania terenów.

Wskazywał, że przez ostatnie 3 lata wymiana handlowa między Polską a Mongolią podwoiła się.

Przed rozpoczęciem briefingu w obecności prezydentów podpisano umowy: o międzynarodowych przewozach drogowych; wykonawczą pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym a Państwową Służbą Geologiczną Mongolii o realizacji projektu w zakresie poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii; memorandum o porozumieniu pomiędzy Archiwami Państwowymi Rzeczypospolitej Polskiej a Głównym Urzędem Archiwów Mongolii; memorandum o porozumieniu między Głównym Inspektoratem Weterynarii Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Służb Weterynaryjnych, agencją wykonawczą Rządu Mongolii w zakresie służb weterynaryjnych; o współpracy między Uniwersytetem Warszawskim a Mongolską Akademią Nauk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl