PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent A. Duda o locie z Lechem Wałęsą do USA: To rzecz całkowicie naturalna

Uważam, że jest to rzecz całkowicie naturalna i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego – tak prezydent Andrzej Duda skomentował we wtorek planowany wspólny z Lechem Wałęsą lot do USA na pogrzeb byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W. Busha.

„Pan prezydent Wałęsa, jego biuro, zwróciło się do nas, z prośbą do mnie, czy pan prezydent może lecieć razem ze mną samolotem na pogrzeb – i oczywiście się zgodziłem, bo był prezydentem Polski w czasie, w którym pan prezydent George H.W. Bush był prezydentem Stanów Zjednoczonych” – powiedział we wtorek dziennikarzom prezydent Andrzej Duda w kuluarach Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.

„Uważam, że jest to rzecz całkowicie naturalna i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego” – dodał prezydent, który we wtorek po południu odwiedził polski pawilon na COP24.

Andrzej Duda obejrzał fragment krótkiej prezentacji Lasów Państwowych, które są współgospodarzem pawilonu. W jego wystroju wykorzystano m.in drewno, promując ideę zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy.

„Podoba mi się” – skomentował prezydent wygląd pawilonu.

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł 30 listopada wieczorem w wieku 94 lat. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas. Środa 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej.

W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11.00 czasu miejscowego (godz. 17.00 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego. Polskę będzie reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda.

Jak mówił we wtorek rano PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, prezydent Andrzej Duda przystał na prośbę byłego prezydenta Lecha Wałęsy w sprawie wspólnego lotu państwowym samolotem na pogrzeb byłego prezydenta USA George’a H.W. Busha.

„Wydarzenia” Polsatu poinformowały w poniedziałek, że Lech Wałęsa dostał zaproszenie na uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H.W. Busha. Jak podano, Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w zorganizowaniu podróży; prośbę wysłał w poniedziałek przed południem.

Minister Szczerski poinformował PAP, że Andrzej Duda pozytywnie odniósł się do prośby b. prezydenta.

„Taka była prośba prezydenta Wałęsy, żeby mógł on wsiąść na pokład państwowego samolotu i prezydent na to przystał” – dodał. Szczerski powiedział, że lot z Warszawy do Waszyngtonu rozpocznie się we wtorek późnym wieczorem.

PAP/RIRM

drukuj