PO zapowiada protesty przeciwko prezydenckim ustawom

Platforma Obywatelska zapowiada protesty przeciwko prezydenckim ustawom o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował we wtorek, że partia powołała zespół ds. ochrony niezawisłości sądów.

Celem powołanego przez Platformę zespołu ma być inspirowanie i koordynowanie w całym kraju ewentualnych protestów przeciwko ustawom, które prezydent Andrzej Duda zaprezentował w poniedziałek.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego o swoich propozycjach rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Platforma – jako jedyna – odmówiła udziału w konsultacjach. Grzegorz Schetyna oświadczył, że jego partia ,,nigdy nie weźmie udziału w demontażu konstytucji”.

W ocenie politologa prof. Mieczysława Ryby, postępowanie polityków Platformy Obywatelskiej jest nieracjonalne; pokazuje ich radykalną twarz, a to nie może wróżyć tej partii niczego dobrego.

Jeśli ta partia w tej chwili głosi, że będzie robić jakieś centrum monitoringu czy też organizacyjne centrum dla demonstracji ulicznych, to ona zamiast spierać się z rządem, co jest przymiotem jej funkcjonowania na scenie parlamentarnej, chce kontynuować ten spór na ulicach. To jest charakterystyczna rzecz dla związków zawodowych lub jest to rzecz nadzwyczajna – w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z naprawdę poważnym sporem, a nie zwyczajna. Wiele dobrego wróżyć im nie można, ale są oni w tak wewnętrznie trudniej sytuacji, że już chyba wyłączyli racjonalność ze swojego działania – podkreśla prof. Ryba.

Zespołem ds. ochrony niezawisłości sądów kierować ma wiceszef PO, były minister sprawiedliwości Borys Budka. Gremium tworzyć będą politycy Platformy Obywatelskiej.

RIRM

drukuj